FitnessNajpopularniejsze diety jednodniowe

Najpopularniejsze diety jednodniowe

Najpopularniejsze diety jednodniowe

Nazywane są dietami błyskawicznymi albo oczyszczającymi. W zdecydowanej większości polegają na jedzeniu wyłącznie jednego typu produktów. Dzięki "jednodniówkom" można zgubić nawet kilogram - głównie pozbywamy się zalegającej w organizmie wody i toksyn. Są świetnym rozwiązaniem przed ważnym wydarzeniem, gdy zależy nam ekspresowym wyszczupleniu. Nie należy jednak przeprowadzać ich zbyt często. I nie dłużej niż przez jeden, góra dwa dni. Oto najpopularniejsze z nich.

Nazywane są dietami błyskawicznymi albo oczyszczającymi. W zdecydowanej większości polegają na jedzeniu wyłącznie jednego typu produktów. Dzięki "jednodniówkom" można zgubić nawet kilogram - głównie pozbywamy się zalegającej w organizmie wody i toksyn. Są świetnym rozwiązaniem przed ważnym wydarzeniem, gdy zależy nam ekspresowym wyszczupleniu. Nie należy jednak przeprowadzać ich zbyt często. I nie dłużej niż przez jeden, góra dwa dni. Oto najpopularniejsze z nich.

Popularną "jednodniówką" jest dieta twarogowa, w czasie której spożywamy ok. 800 kalorii. Chudy twaróg zawiera przede wszystkim białko - niezbędny składnik budowy nowych tkanek - a także wapń, czyli budulec kości i zębów. Odznacza się niską zawartością tłuszczu i niewielką liczbą kalorii: 30-gramowy plaster ma ich tylko ok. 35.

Dzień twarogowy polega na spożywaniu 75 dag chudego twarożku, który dzielimy na cztery porcje. Na śniadanie zjadamy twaróg z bananem pokrojonym w plasterki. W czasie obiadu łączymy go z połową czerwonej papryki. Na kolację mieszany ze szczypiorkiem i jednym ziemniakiem ugotowanym w mundurku, a następnie pokrojonym w plasterki. Możemy skusić się na przekąskę, np. po południu. Zjadamy wtedy porcję twarożku ze skórką otartą z cytryny. Nie zapominajmy o piciu wody.

Tekst: Ewa Podsiadły-Natorska/(EPN)/(kg)

1 / 7

Ziemniakiem w nadwagę

Obraz
© 123RF

Dobre efekty daje jednodniowa dieta ziemniaczana. Pamiętajmy, że ziemniaki aż w 75 proc. składają się z wody - kaloryczne stają się dopiero w połączeniu z ciężkimi sosami czy mięsem. Są za to cennym źródłem witaminy C, witamin z grupy B, wapnia, żelaza oraz potasu - ten ostatni oczyszcza organizm i pomaga pozbyć się nadmiaru wody. Ziemniaki zawierają także błonnik.

W ciągu "dnia ziemniaczanego" spożywamy około tysiąc kalorii - z tego 750 kalorii stanowi kilogram ugotowanych (najlepiej na parze) lub upieczonych bez tłuszczu, soli i przypraw ziemniaków. Reszta kalorii to dodatki - jogurt naturalny, kefir albo mleko, które łączymy z ziemniakami. Po ugotowaniu dzielimy je na porcje i zjadamy z dodatkami mlecznymi 4-5 razy w ciągu dnia. Taka "jednodniówka" przede wszystkim świetnie oczyszcza przewód pokarmowy.

2 / 7

Jabłkowe odchudzanie

Obraz
© 123RF

Jabłko jest wyjątkowym sprzymierzeńcem w walce z nadwagą. Szybko nasyca, reguluje pracę jelit i florę bakteryjną, zawiera cenne pektyny, które oczyszczają organizm z substancji trujących, a zagraniczne badania potwierdziły, że spożywanie tych owoców obniża poziom cholesterolu. Poza tym są niskokaloryczne; jeden owoc zawiera średnio 50-100 kalorii. To właśnie dlatego jabłka stanowią podstawę jednej z diet oczyszczających.

Przez cały dzień należy jeść tylko te owoce. Koniecznie świeże, najlepiej polskie (nie z importu) i ze skórką (przed spożyciem umyte), ponieważ pod nią znajduje się najwięcej witamin. Na diecie jabłkowej można przyjmować płyny - wodę, napary ziołowe czy zieloną albo czerwoną herbatę. Ale uwaga: tę dietę mogą stosować wyłącznie osoby zdrowe, nie dłużej niż przez jeden dzień i nie częściej niż raz na miesiąc.

3 / 7

Owsianka, czyli minus kilogram

Obraz
© 123RF

Podstawą tej "jednodniówki" są płatki owsiane, które niszczą tłuszcze złożone w żyłach oraz innych naczyniach krwionośnych. Owies zawiera cenne aminokwasy i białko, a także ważne dla zdrowia mikroelementy - magnez, żelazo, cynk, mangan, potas oraz witaminy: z grupy B, E czy PP.

W czasie "dnia owsianego" można zgubić do kilograma. Rano należy przygotować owsiankę, która będzie składała się z siedmiu stołowych łyżek płatków owsianych na dwa litry chudego mleka. Całość trzeba zagotować i podzielić na kilka porcji (zazwyczaj 4-6), które zjada się od godziny ósmej, średnio co dwie, trzy godziny. W czasie diety owsianej wskazane jest picie wody, można także sięgnąć po herbaty ziołowe. Nie wolno pić słodkich oraz gazowanych napojów. Kawę można połączyć z mlekiem, ale nie cukrem.

4 / 7

Bananowy przepis na figurę

Obraz
© 123RF

Dieta bananowa polega na spożywaniu tysiąca kalorii dziennie. Banany regulują ciśnienie krwi, są bardzo sycące, zawierają cenne witaminy (np. C i z grupy B) oraz pierwiastki, zwłaszcza potas i żelazo. Poza tym znajduje się w nich błonnik, dlatego poleca się je osobom walczącym z zaparciami. To nie wszystko. Banany korzystnie wpływają również na gospodarkę wodną organizmu - 100 gramów miąższu tego owocu to ok. 75 gramów wody.

W równych odstępach czasu spożywa się sześć bananów. Można je połączyć z takimi przekąskami jak jabłko, dwie mandarynki, jogurt naturalny, 250 ml maślanki, trzy małe pomidory czy dwa strąki papryki. W czasie diety bananowej konieczne jest wypicie przynajmniej dwóch litrów wody niegazowanej; można sięgnąć także po herbatę ziołową.

5 / 7

Kapusta kiszona odtruwa i odchudza

Obraz
© 123RF

Osobom, które chcą poczuć się lekko, zdrowo i oczyścić organizm, zaleca się jednodniową dietę kapuścianą. Jej podstawą jest kiszona kapusta, która zawiera przeciwutleniacze, szereg ważnych witamin (C, K, z grupy B), a także błonnik, żelazo, potas i wapń. W kiszonej kapuście znajduje się również kwas mlekowy, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania jelit.

Kiszona kapusta (100 gramów to tylko 20 kalorii) odtruwa organizm, usprawnia przemianę materii, a oczyszczająco działa szczególnie jej sok. Założeniem diety kapuścianej jest spożycie w ciągu dnia kilograma kapusty, w kilku porcjach. Można z niej przyrządzić surówkę, np. z dodatkiem marchwi, pomidora czy jabłka. Wskazane jest doprawienie kapusty ziołami (pietruszką, szczypiorkiem, bazylią, koperkiem). Ważne, aby w ciągu dnia wypić dwa litry płynów. Dietę kapuścianą dla najlepszych efektów należy stosować przez dwa dni.

6 / 7

Miska ryżu dla szczupłej sylwetki

Obraz
© 123RF

Zdrowotne właściwości ryżu znane są od tysiącleci. Zawiera on przede wszystkim żelazo, potas, wapń, witaminy z grupy B oraz cenny kwas pantotenowy, który pomaga regulować poziom cukru we krwi. Ryż jest również polecany osobom na diecie, ponieważ szybko wypełnia żołądek i powoduje uczucie sytości, a także usprawnia metabolizm. W ciągu dnia ryżowego spożywamy ok. 800 kalorii.

Rano należy ugotować na sypko 15 dag ryżu i podzielić na trzy porcje. Pierwszą trzeba przygotować na śniadanie - ryż mieszamy z połową małego kubka jogurtu naturalnego, utartym jabłkiem i szczyptą cynamonu. Jemy z kromką chrupkiego pieczywa i dwoma przekąskami, po 30 kalorii każda. Na obiad ryż łączymy ze startym zielonym ogórkiem, łyżką chudej śmietany, koperkiem i odrobiną soku z cytryny. Jemy z dwoma plastrami chudej szynki. Na kolację smażymy ryżowy omlet z dodatkiem natki pietruszki - serwujemy z kiełkami, np. sojowymi albo rzodkiewkowymi.

7 / 7

Przepis na urodę w płynach

Obraz
© 123RF

Jednodniową alternatywą dla zapracowanych i zabieganych osób, które chcą ekspresowo wyszczuplić sylwetkę i poczuć się lepiej, jest dieta oparta wyłącznie na płynach. Istnieje kilka wersji tego jadłospisu - w jednej należy pić wyłącznie soki warzywne oraz owocowe, a w innej do diety można włączyć maślankę czy kawę. Płynna "jednodniówka" dostarcza organizmowi wiele cennych witamin, mikro- i makroelementów, oczyszcza organizm i pozwala pozbyć się zalegającej wody.

Pierwsza wersja "dnia płynnego" opiera się na pięciu posiłkach (spożywamy ok. 400 kalorii). Na śniadanie podajemy herbatę (może być z łyżeczką miodu) albo kawę z mlekiem. Drugie śniadanie stanowi szklanka soku warzywnego. Na obiad trzeba wypić 500 ml maślanki i zjeść gruszkę. Z kolei podwieczorek oraz kolacja to 250 ml bulionu warzywnego, połączonego z kromką chrupkiego pieczywa. W drugiej wersji w ciągu dnia, w paru porcjach, trzeba wypić do dwóch litrów soków warzywnych i owocowych.

Tekst: Ewa Podsiadły-Natorska/(EPN)/(kg)

dietabminadwaga

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (72)