Tak wyglądają jego laptopy. Do sieci trafiło zdjęcie
Jan Paweł II nie stronił od nowych technologii. W mediach społecznościowych udostępniono zdjęcia jego laptopów, z których 22 listopada 2001 roku wysłał pierwszego maila z Watykanu. "Na nich pracował do końca życia" - napisano.
22.03.2024 | aktual.: 22.03.2024 13:50
2 kwietnia 2024 roku minie 19 lat od śmierci Jana Pawła II. Pomimo wielu lat od jego pożegnania, w mediach do tej pory pojawiają się informacje uzupełniające jego bogaty życiorys. Jedną z nich jest ta dotycząca sprzętów, z jakich korzystał. Papież-Polak nie stronił od nowych technologii i korzystał z nich samodzielnie tak długo, jak tylko mógł.
Laptopy Jana Pawła II
Katolicki Uniwersytet Lubelski opublikował na swoim profilu na X (dawnym Twitterze) zdjęcia laptopów należących do Jana Pawła II. Jak poinformowano we wpisie, Jan Paweł II był pierwszą osobą, która w 2001 roku wysłała maila z Watykanu do świata.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Te laptopy należały do Jana Pawła II. Na nich pracował do końca życia. Kiedy już nie był w stanie samodzielnie pisać, dyktował treści swemu współpracownikowi ks. Pawłowi Ptasznikowi. To JP2 nacisnął w 2001 roku Enter i wysłał pierwszego maila z Watykanu do świata" - czytamy.
"Bezprecedensowe wydarzenie w historii Kościoła Katolickiego"
Historia związana z wysłaniem pierwszego maila z Watykanu przez Jana Pawła II jest jednak znacznie dłuższa. Papież znajdował się wówczas w Sali Klementyńskiej, w której przez lata spotykał się zarówno ze światowymi przywódcami, jak i grupami pielgrzymów.
"Rozesłał treść adhortacji Ecclesia in Oceania za pomocą klawisza ENTER. Tym samym papież wysłał pierwszego w życiu e-maila, a Kościół - dokument papieski. Z internetu Stolica Apostolska korzystała już wcześniej - przy pracach przygotowawczych nad dokumentem, głównie z racji na ogromne odległości Kościoła rozproszonego w Oceanii. Niemniej e-mail wysłany przez papieża z dokumentem, który stanowił podsumowanie Synodu w Oceanii, stał się bezprecedensowym wydarzeniem w historii Kościoła Katolickiego" - czytamy na stronie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.