Trwa ładowanie...

Narodowy rejestr ciąż? Posłanka ma lepszy pomysł

Rządzący podkreślają, że to tylko digitalizacja i próba ułatwienia pracy medykom. Wobec powyższego, jedna z posłanek zaproponowała, że należałoby rejestrować nie tylko ciąże, ale również męskie nasienie.

Share
Rejestr ciąż wzbudza kontrowersje
Rejestr ciąż wzbudza kontrowersjeŹródło: Getty Images, fot: Karl Tapales
d1x05he

Senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza rozpowszechnił informację o kontrowersyjnym projekcie zmiany rozporządzenia ministra zdrowia, który zakłada wprowadzanie do Systemu Informacji Medycznej bardziej szczegółowych danych o pacjentach. Wśród nich ma znajdować się informacja o ciąży. Politycy opozycji sugerują, że pomysł stworzenia swoistego "rejestru ciąż" ma ułatwić realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Rejestr ciąż — szczegóły

Projekt do konsultacji przekazało Ministerstwo Zdrowia na początku listopada. Chodzi o informacje zamieszczane w Systemie Informacji Medycznej (SIM). Obecnie w tym systemie zbierany jest szereg danych o placówkach medycznych oraz o pacjentach, m.in. dane osobowe, kody choroby, kody świadczeń zdrowotnych oraz daty ich rozpoczęcia i zakończenia. Według nowelizacji mają być też zbierane m.in. informacje o implantach, alergiach, grupie krwi oraz ciążach. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że wgląd do tych danych będą mieli tylko pracownicy medyczni. Jednak dostęp do SIM w okolicznościach opisanych ustawowo może uzyskać Agencja Bezpieczeństwa Narodowego. O udzielenie informacji zawartych w systemie może występować również prokuratura.

Rejestr nasienia

Posłanka Lewicy Katarzyna Kotula napisała tweeta, który stał się popularny w sieci. Proponuje, aby obok ciąż, rejestrować męskie nasienie. "Czekam na rządową propozycję rejestracji męskiego nasienia. Polskie narodowe plemniki powinny być kontrolowane przez państwo. Mam nadzieję, że ministerstwo pracuje nad rozwiązaniem, które sprawi, że polskie nasienie już nigdy się nie zmarnuje, a każde "zdarzenie" będzie zarejestrowane" – napisała.

d1x05he

Kotula jest posłanką z okręgu szczecińskiego. Polityczka jest członkinią komitetu "Legalna Aborcja. Bez Kompromisów" i współpracuje z organizacjami walczącymi na co dzień o prawa kobiet

Minister tłumaczy

Do sprawy kontrowersji wokół projektu odniósł się minister zdrowia Adam Niedzielski. – Mamy do czynienia z sytuacją, że przechodzimy z informacji zapisanej na papierze w tradycyjnej karcie pacjenta, do rozwiązań informatycznych, cyfrowych, które zapisują dokładnie te same informacje w wersji elektronicznej – przekazał.

– Pod tym względem rozporządzenie, które poszerza zakres stosowanej dokumentacji mówi o tym, że jednym z rekordów jest kwestia, czy kobieta jest w ciąży, co jest o tyle oczywiste, że w każdej karcie pacjenta to ważna informacja odnosząca się m.in. do leków, które mogą być stosowane – tłumaczył.

d1x05he

Na antenie RMF FM ocenił, że przedstawianie rejestru ciąż, jako działanie przeciwko kobietom, jest wzbudzaniem sensacji i emocji przez opozycję. Warto jednak wspomnieć, że kobiety do tej pory otrzymywały już wszelkie potrzebne świadczenia na podstawie okazania karty ciąży.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.

"Jeśli nie zmieni się prawo, to będzie więcej takich śmierci". Maciej Stuhr o tragedii w Pszczynie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d1x05he

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1x05he
d1x05he