Blisko ludziNastolatkowie sięgają po papierosy przez filmy

Nastolatkowie sięgają po papierosy przez filmy

Nastolatkowie sięgają po papierosy przez filmy
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
06.07.2009 08:51, aktualizacja: 08.06.2010 13:28

Naukowcy postanowili sprawdzić, czy nastolatkowie chętniej naśladują "dobrych" czy "złych" palących bohaterów filmów.

Naukowcy postanowili sprawdzić, czy nastolatkowie chętniej naśladują "dobrych" czy "złych" palących bohaterów filmów. Okazuje się, że do sięgnięcia po papierosa może zachęcić nastolatka zarówno pozytywna, jak i negatywna postać filmowa. Wyniki badania opublikowano na łamach pisma "Pediatrics".

- Wcześniejsze badania potwierdziły, że palenie na ekranie ma związek z tym, że nastolatkowie sięgają po pierwszego papierosa. Chcieliśmy dotrzeć głębiej i sprawdzić, czy liczy się również pozytywny lub negatywny charakter palącego bohatera - mówi autorka badań dr Susanne Tanski z Dartmouth Medical School.

Jak się jednak okazało, to czy bohater jest "dobry" czy "zły" nie ma większego znaczenia. Co ciekawe, z przeprowadzonej ankiety badacze dowiedzieli się, że dzieci, które nie sprawiają problemów wychowawczych są bardziej podatne na wpływ "złych" palących bohaterów. Zdaniem dr Tanski, "grzeczne" dzieci chętniej naśladują czarne charaktery.

Choć naukowcy cieszą się z faktu, że w filmach pokazuje się już coraz mniej palących postaci, nie należy zapominać o tym, że jest to jednak tylko jeden z wielu czynników wpływających na palenie wśród młodzieży.

Źródło artykułu:PAP