Wylej w ogrodzie. Inaczej będą siać spustoszenie
Wczesna wiosna to czas, kiedy natura budzi się do życia, ale niestety wraz z nią mogą pojawić się także szkodniki. Jednym z najbardziej niebezpiecznych są pędraki, które powodują zamieranie roślin.
Pędraki to larwy chrząszczy. Ich rozwój może trwać nawet kilka lat. Pojawiają się najczęściej w wilgotnej, próchnicznej glebie, bogatej w materię organiczną. Przyciąga je także świeżo założony trawnik oraz kompostowane resztki roślinne.
Co na pędraki? Wypróbuj napar z wrotyczu
Jednym z najlepszych domowych sposobów na pędraki jest napar z suszonego wrotyczu. Roślina ta zawiera naturalne substancje odstraszające owady, w tym szkodliwe larwy. Aby przygotować napar z wrotyczu, należy użyć 100 g suszonego wrotyczu oraz 1 litra wrzącej wody. Susz zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy na kilka godzin, aż napar ostygnie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kroton. Roślina doniczkowa, która nada egzotyki w twoim domu
Następnie rozcieńczamy go wodą w stosunku 1:1 i podlewamy glebę w miejscach, gdzie występują pędraki. Można również spryskać nim trawnik oraz rabaty kwiatowe. Napar działa odstraszająco, dlatego regularne stosowanie pomoże zapobiec ponownemu pojawieniu się szkodników.
Jakie szkody wyrządzają pędraki?
Pędraki wyrządzają poważne szkody w ogrodzie, ponieważ żerują na korzeniach roślin, osłabiając je i prowadząc do ich zamierania. Ich obecność można rozpoznać po więdnięciu roślin bez wyraźnej przyczyny oraz powstawaniu pustych miejsc w trawniku. Uszkodzone rośliny rosną słabo, a ich korzenie stają się na tyle zniszczone, że łatwo dają się wyrwać z podłoża. Jeśli populacja pędraków jest duża, mogą one doprowadzić do całkowitego zniszczenia upraw.
Wczesną wiosną ogród może zostać zaatakowany także przez inne szkodniki. Nicienie glebowe uszkadzają korzenie, osłabiając rośliny, a opuchlaki podgryzają korzenie i liście. Śmietki cebulanki niszczą cebule, powodując ich gnicie, a mszyce wysysają soki z młodych pędów. Groźne są także drutowce, które żerują na korzeniach i bulwach warzyw.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.