FitnessNaturalne sposoby na napięcie przedmiesiączkowe

Naturalne sposoby na napięcie przedmiesiączkowe

Naturalne sposoby na napięcie przedmiesiączkowe

Na kilka dni przed miesiączką jesteś drażliwa i nerwowa? Masz ochotę zamknąć się w czterech ścianach i płakać do poduszki, przegryzając czekoladę? Nie jesteś jedyna – na objawy napięcia przedmiesiączkowego (PMS) skarży się ponad połowa kobiet.

Na kilka dni przed miesiączką jesteś drażliwa i nerwowa? Masz ochotę zamknąć się w czterech ścianach i płakać do poduszki, przegryzając czekoladę? Nie jesteś jedyna – na objawy napięcia przedmiesiączkowego (PMS) skarży się ponad połowa kobiet.

Kobiety cierpiące z powodu zespołu napięcia przedmiesiączkowego spotykają się najczęściej z niezrozumieniem otoczenia, a ich zachowanie szufladkowane jest jako histeria lub trudny charakter. Tymczasem PMS (Premenstrual syndrome) jest jednostką chorobową umieszczoną w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10). Jeśli objawy są na tyle uciążliwe, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, należy skierować swoje kroki do gabinetu ginekologicznego. W jakim celu? Aby wykluczyć inne przyczyny dolegliwości oraz rozpocząć leczenie, które wymaga nieraz stosowania środków farmakologicznych, bądź podjęcia psychoterapii.

1 / 5

Poznaj wroga

Obraz
© sxc.hu

Podłoże napięcia przedmiesiączkowego nie zostało wciąż poznane, lecz uznaje się, że winne są wahania hormonalne – nadmiar estrogenów, co przyczynia się do gromadzenia wody w organizmie, przy równoczesnym niedoborze progesteronu. Stąd już prosta droga do znanych niemal każdej kobiecie objawów – bolesności piersi, wzdęć, biegunek lub zaparć, wzrostu masy ciała, obrzęków nóg. W parze z dolegliwościami fizycznymi idą zaburzenia nastroju – nerwowość, drażliwość, stany depresyjne, lęki, brak koncentracji. Jak można je złagodzić?

2 / 5

Dieta

Obraz
© sxc.hu

W drugiej połowie cyklu należy ograniczyć spożywanie soli, smażonych potraw, ostrych przypraw i produktów wzdymających, do których należy między innymi kapusta, fasola, czosnek, kalafior, cebula i brokuły. Najlepiej zrezygnować z alkoholu, mocnej kawy i herbaty, napojów gazowanych i zastąpić je niegazowaną wodą mineralną oraz ziołowymi herbatkami. Do diety warto wprowadzić produkty bogate w magnez, wapń, witaminę B6, błonnik i potas. Magnez i witamina B6 warunkują prawidłowe funkcjonowanie systemu nerwowego, wapń reguluje skurcze macicy, natomiast potas działa moczopędnie, usuwając nadmiar wody z organizmu. Błonnik dba o prawidłową perystaltykę jelit oraz zmniejsza uczucie głodu. Co więc warto jeść? Orzechy, pomidory, ryby, banany, arbuzy, kasze, natkę pietruszki, jabłka, pestki dyni i jogurty. Można również skusić się na dwie kostki gorzkiej czekolady dziennie – zawiera ona znacznie więcej magnezu niż czekolada mleczna lub biała.

3 / 5

Pomocne herbatki ziołowe

Obraz
© sxc.hu

W łagodzeniu objawów napięcia przedmiesiączkowego pomocne będą zioła, które działają moczopędnie i uspokajająco. Ziołami o właściwościach moczopędnych są między innymi skrzyp polny, pokrzywa zwyczajna, wrzos zwyczajny, chaber bławatek, mącznica lekarska, lubczyk ogrodowy i rdest ptasi. Pamiętajmy jednak, że ich nadużywanie może prowadzić do utraty cennych minerałów – herbatki ziołowe należy dawkować zgodnie z zaleceniami. Napięcie nerwowe zmniejszy kozłek lekarski, czyli popularna waleriana, melisa lekarska, dziurawiec zwyczajny, rumianek pospolity i chmiel zwyczajny. Rośliny te uspokajają, ułatwiają zasypianie i często działają również rozkurczowo, zmniejszając ból podbrzusza.

4 / 5

Aromatyczne kąpiele

Obraz
© sxc.hu

Napary z ziół o działaniu uspokajającym można wykorzystać również do przygotowania rozluźniających i odprężających kąpieli. Wówczas sporządzamy silniejszy wywar, zamiast jednej łyżki surowca stosujemy 3-4, i wlewamy do wanny z wodą. Równie skuteczne są kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych. Jak przygotować taki relaksujący seans? 5-7 kropli olejku (2-4 w przypadku olejku cytrusowego) mieszamy z łyżką miodu lub mleka i dodajemy do wody. Nerwy ukoi olejek lawendowy i melisowy, natomiast energii doda olejek cytrynowy i grejpfrutowy.

5 / 5

Comiesięczny rytuał

Obraz
© Jupiterimages

Zażywając kąpieli aromaterapeutycznych, należy pamiętać o kilku zasadach:
• temperatura wody nie może przekraczać 38 C
• kąpiel powinna trwać 15-20 minut
• olejków nie stosujemy bezpośrednio na skórę – przed dodaniem do wody należy je rozcieńczyć w miodzie, mleku lub oliwie z oliwek
• podczas jednego seansu nie należy używać więcej niż 3-4 olejków równocześnie
• w czasie kąpieli aromaterapeutycznych nie stosujemy płynów, mydeł czy innych środków myjących

Zmiany w nawykach żywieniowych oraz ziołowe terapie będą skuteczne tylko wówczas, gdy staną się one naszym comiesięcznym rytuałem. Pamiętajmy o tym, że herbatki ziołowe działają znacznie wolniej niż środki farmakologiczne, ich stosowanie najlepiej więc rozpocząć już w połowie cyklu.

Tekst: Małgorzata Przybyłowicz

zdrowiepmsokres

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (33)