Trwa ładowanie...

Naukowcy ostrzegają. Phubbing może zniszczyć twój związek

Nawet nie zauważamy, kiedy siedząc na kanapie z parterem, zamiast z nim rozmawiać, bezwiednie sięgamy po telefon, by sprawdzić powiadomienia i przejrzeć media społecznościowe. Naukowcy ostrzegają, że phubbing może negatywnie wpływać na zawiązki.
Share
Phubbing
PhubbingŹródło: Pixabay
d1chipi

Słowo phubbing może brzmieć obco i niezrozumiale, jednak kryjące się za nim znaczenie, doskonale definiuje zjawisko, które w XXI wieku możemy nagminnie obserwować. Phubbing, czyli połączenie angielskich słów phone (telefon) oraz snubbing (lekceważenie), określa czynność ignorowania rozmówcy na rzecz wpatrywania się w telefon.

Phubbing może niszczyć związki. Naukowcy ostrzegają

W dzisiejszych czasach niemalże nie odrywamy się od telefonu. Zaś gdy nie mamy go w zasięgu ręki, możemy odczuwać dyskomfort i zaniepokojenie. W ciągu dnia jesteśmy w stanie spędzić co najmniej kilka godzin na przeglądaniu stron internetowych i odświeżaniu postów w mediach społecznościowych. Niepokojący jest fakt, że coraz częściej robimy to, kiedy jesteśmy w towarzystwie innych osób. Zamiast poświęcić im uwagę, nie możemy oderwać się od smartfona, który bombarduje nas powiadomieniami i nowymi wiadomościami. I nawet nie zauważamy, kiedy siedząc na kanapie z partnerem, zaczynamy wpatrywać się w ekran komórki...

d1chipi

Sprawdź: Coraz mniej osób chrzci dzieci. Najnowszy raport Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego

W 2016 roku naukowcy z Baylor University przeprowadzili badanie, by przeanalizować wpływ phubbingu na relacje partnerskie. Poproszono 308 respondentów, by określili w skali od 1 do 9, jak bardzo czują się lekceważeni i ignorowani przez, partnerów, gdy ci skupiają się na swoich smartfonach. Drugi etap badania zakładał ocenę tych zachowań. Wyniki były zaskakujące. Okazało się, że aż 46,3 proc. osób stwierdziło, że doświadczyło phubbingu ze strony ukochanej osoby. Czuli się źle, gdy druga połówka przeglądała internet w czasie, który mieli spędzić sam na sam. Zaś 22,6 proc. respondentów przyznało, że phubbing działa na ich związek destrukcyjnie.

Może warto na chwilę odłożyć telefon i poświęcić uwagę partnerowi, zanim będzie za późno?

Zobacz także: Była popularną pogodynką. Czym się teraz zajmuje Marzena Sienkiewicz?

Pandemia zrobiła swoje. Rozstali się w 2020

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1chipi

Podziel się opinią

Share
d1chipi
d1chipi