Trwa ładowanie...
d1ajowa
Naukowcy udowodnili - kurkuma przedłuża życie
Newseria
#ŻYĆLEPIEJ

Naukowcy udowodnili - kurkuma przedłuża życie

Problemem jest przyswajalność kurkuminy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1ajowa

Naukowcy są pewni - naturalna żywność może przedłużyć życie. Zawarte w niej substancje odżywcze są w stanie zwiększyć antyoksydacyjny potencjał komórek i poprawić ich zdolność do regeneracji. Do substancji tych należą m.in. tłuszcze nasycone i polifenole, m.in. kurkumina. Obecnie trwają prace nad zastosowaniem polifenoli w terapii i profilaktyce nowotworów oraz choroby Alzheimera.
Główne przyczyny starzenia się komórek organizmu człowieka, obok uwarunkowań genetycznych, to uszkodzenia kwasów nukleinowych, białek i lipidów na sutek procesu utleniania oraz uszkodzenia zewnętrzne wynikające z działania promieniowania słonecznego i wolnych rodników. Nagromadzenie uszkodzeń upośledza zdolność komórek do samoregeneracji i namnażania się. Starzejące się komórki mogą się także przekształcić w nowotwór. Zdaniem naukowców możliwe jest jednak przedłużenie ich życia.

– Wiele rodzajów naturalnej żywności może pomóc zaktywizować nasze geny, co pozwala wydłużyć życie. Klasycznym przykładem polifenolu przedłużającego aktywność jest kurkumina. Kiedy wchodzi w reakcję z komórką, ta natychmiast zaczyna produkować antyutleniacze w swoim wnętrzu i staje się superkomórką. W tym momencie bardzo trudno jest zniszczyć taką komórkę – mówi prof. Giovanni Scapagnini, profesor medycyny oraz biochemii klinicznej.

d1ajowa

Naukowiec zaznacza jednak, że problem z kurkuminą polega na jej dostępności. Kurkumina naturalnie występuje w kłączach ostryżu długiego, z których pozyskuje się przyprawę zwaną kurkumą. Stanowi ona jednak zaledwie ok. 2–5 proc. składu przyprawy, jest także bardzo słabo przyswajalna przez organizm. Obecnie trwają więc prace nad substytutem diety, który zawierałby optymalną dawkę kurkuminy o dużej przyswajalności.

Zobacz także:
Te produkty pomogą pozbyć się trądziku

Domowy niezbędnik:

d1ajowa

Podziel się opinią

Share

d1ajowa

d1ajowa