FitnessNektarynka - kalorie, wartości odżywcze, właściwości

Nektarynka - kalorie, wartości odżywcze, właściwości

Nektarynka - kalorie, wartości odżywcze, właściwości
Źródło zdjęć: © 123RF
11.10.2018 20:16, aktualizacja: 19.11.2018 14:01

Nektarynka, czyli specjalna odmiana brzoskwini zwyczajnej, to naturalne źródło wielu cennych witamin i minerałów. Charakteryzuje ją przede wszystkim gładka skórka i niezwykle soczysty miąższ, dzięki którym przekonuje do siebie coraz większe grono konsumentów. Jakie właściwości i wartości odżywcze mają popularne nektarynki?

Nektarynka - zastosowanie

Nektarynki to niezwykle popularne i smaczne owoce, które z pewnością znajdziemy w niejednym polskim domu. Charakteryzują się aromatycznym i bardzo soczystym miąższem o jasnej barwie, który jest bardziej zwarty niż w przypadku brzoskwiń, dlatego łatwiej jest do oddzielić od pestki. Najczęściej nektarynki używa się do bezpośredniego spożycia na przykład w formie deseru, jednak można ją z powodzeniem stosować między innymi do lodów, ciast, dżemów, kompotów, soków i galaretek. W sprzedaży znajdziemy również suszone nektarynki, które także z pewnością znajdą swoich zwolenników.

Świeża nektarynka z reguły powinna mieć twardą bądź lekko miękką powierzchnię, jednak uważajmy – zbyt miękka struktura owocu może oznaczać, że jest on zepsuty i nie powinno się go spożywać. Jeśli jest z kolei zbyt twardy, możemy zapewnić mu przebywanie jeden lub dwa dni w temperaturze pokojowej, dzięki czemu szybciej dojrzeje.

Nektarynka - właściwości

Nektarynki, podobnie jak brzoskwinie, mają nam wiele do zaoferowania w kwestii zdrowia. Ten popularny i słodki owoc to przede wszystkim kopalnia witamin i cennych składników odżywczych, które poprawiają naszą odporność, poprawiają koloryt skóry, a nawet pomagają nam dbać o linię. Witaminy w nektarynkach, o których warto pamiętać to przede wszystkim witaminy A, B1, B2, C, E oraz kwas foliowy, które wzmacniają organizm na wypadek ewentualnych infekcji.

Nektarynki są również bogate w niezwykle cenny dla nas beta-karoten, który pozytywnie wpływa nie tylko na nasz system immunologiczny, lecz także wspomaga nasz wzrok i pozytywnie wpływa na naszą skórę. Do składników mineralnych zawartych w nektarynkach należą chociażby wapń, żelazo, magnez i potas, a ponadto znajdziemy w nich sporo błonnika pokarmowego, który wspomaga przemianę materii i stanowi skuteczną pomoc w odchudzaniu. Nektarynka na odchudzanie? Jak widać to możliwe.

Nektarynka – wartości odżywcze

Wartości odżywcze w nektarynkach to także jeden z powodów, dla których warto włączyć ten smaczny owoc do naszej diety. Nektarynki zawierają między innymi przeciwutleniacze z grupy karotenoidów, takie jak luteina, zeaksantyna i beta-kryptoksantyna. Są one istotne dla naszego organizmu, bowiem przeciwdziałają chorobom układu krwionośnego, udarom i nowotworom płuc. Na spożywaniu nektarynek skorzystają też nasze oczy, ponieważ wpływają one pozytywnie na wzrok i pomagają w zwalczaniu objawów chorób źrenic.

Ile kalorii ma nektarynka?

Bardzo istotną sprawą jest też kaloryczność nektarynek, która wbrew pozorom jest zaskakująco niska. Nektarynki zawierają 44 kcal na 100 gramów owoców, dzięki czemu można je śmiało włączyć do diety odchudzającej. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na niski indeks glikemiczny nektarynek, który wynosi 35. Pamiętajmy jednak, że we wszystkim należy zachować umiar i kierować się zdrowym rozsądkiem.

Źródło artykułu:WP Kobieta