Blisko ludziNFZ będzie refundować operacje nosicielek BRCA-1. Idzie za przykładem Angeliny Jolie

NFZ będzie refundować operacje nosicielek BRCA-1. Idzie za przykładem Angeliny Jolie

NFZ będzie refundować operacje nosicielek BRCA-1. Idzie za przykładem Angeliny Jolie
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC0
Karolina Błaszkiewicz

22.05.2018 07:31, aktual.: 22.05.2018 10:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Rzeczpospolita" podaje, że kobiety z wysokim ryzykiem złośliwego raka piersi i jajników będą mogły przejść operacje ich usunięcia. Sfinansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. W 2013 r. Angelina Jolie profilaktycznie usunęła przydatki oraz piersi. Bała się, że umrze na nowotwór tak, jak jej matka.

Zabiegi usunięcia zdrowych, ale zagrożonych narządów zostaną wpisane na listę refundacyjną NFZ. Dotychczas Polki, które decydowały się na operacje tego typu, musiały płacić za nie z własnej kieszeni lub liczyć na lekarzy, wpisujących inne rozpoznanie. Za granicą nosicielki genu BRCA1 poddają się operacjom bez ponoszenia kosztów.

– Zgodnie z międzynarodowymi rekomendacjami, profilaktyczne usunięcie zdrowych przydatków, czyli: jajników, jajowodów i macicy, jest istotnym elementem ograniczania ryzyka zachorowania na kolejne nowotwory zarówno przydatków, jak i piersi – mówi "Rzeczpospolitej" prof. Maria Sąsiadek z Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego, konsultantka krajowa genetyki klinicznej. – W dodatku u nosicielki mutacji genu BRCA1 i BRCA2 ryzyko wystąpienia raka pozostaje nawet po usunięciu przydatków, jeśli komórki nowotworowe oderwały się od guza pierwotnego i rozsiały się do otrzewnej – dodaje.

W 2017 r. eksperci poinformowali, że zachorowalność na raka piersi w naszym kraju wzrasta i że trzeba zwiększyć wczesne wykrywanie tych nowotworów. Nie tylko u nas, ale na całym świecie kobiety po 50. roku życia są coraz częściej zagrożone rakiem jajnika.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (9)
Zobacz także