Blisko ludziNiania do kochania

Niania do kochania

Niania do kochania

25.05.2005 15:23, aktual.: 28.05.2010 14:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przez kilka godzin dziennie będzie Cię zastępować. Jak znaleźć taką, której zaufasz? Skąd wiedzieć, że polubi ją malec?

Twoje dziecko to dla Ciebie największy skarb. Zrobiłabyś wszystko, by czuło się bezpieczne, szczęśliwe i kochane. Zostawiając maleństwo z opiekunką, chcesz, by była to osoba odpowiedzialna, mądra, mająca dobry kontakt z maluchem... Prawie jak mama. Czy istnieją takie idealne nianie? A jeśli tak, to co powinnaś zrobić, by właśnie do Ciebie jedna z nich trafiła? Gdzie znaleźć opiekunkę *Jest wiele miejsc, do których możesz się udać. Nie we wszystkich znajdziesz wykwalifikowane opiekunki z referencjami, nie wszędzie zapłacisz prowizję za pośrednictwo. Sprawdź, jak dużo masz możliwości.
*
- Znajomi. Jeśli nianię poleci Ci koleżanka albo sąsiadka, którą dobrze znasz, będziesz miała większe zaufanie do opiekunki.
Pamiętaj jednak, że ktoś, kto odpowiada Twoim znajomym, niekoniecznie musi spodobać się Tobie. Przecież masz swoje preferencje i wymagania.
- Agencje opiekunek. Polecane przez nie panie muszą posiadać referencje, a czasem nawet dyplomy ukończenia szkoły związanej z pielęgniarstwem czy opieką nad małymi dziećmi.Jeśli zdecydujesz się na zatrudnienie niani, musisz zapłacić agencji jednorazową prowizję za pośrednictwo (około 300–700 zł). Miesięczna pensja agencyjnej opiekunki wynosi średnio 1000–1300 zł.* - Internet. Na stronach internetowych znajdziesz oferty niektórych ośrodków zajmujących się zatrudnianiem niań(np. www.opiekunki.pl to strona Warszawskiego Centrum Opieki). Stroną, która zawiera spis opiekunek z wielu miejscowości, jest www.niania.pl. Korzystając z niej, nie płacisz za pośrednictwo.
*
- Uczelnie. W niektórych miastach istnieją Medyczne Studia Zawodowe, które kształcą przyszłe opiekunki.Jeśli nie ma w Twojej okolicy takich szkół, kandydatki możesz szukać na innych uczelniach. Studentki pedagogiki, wychowania przedszkolnego czy uczennice szkół pielęgniarskich często potrzebują pracy. A ponieważ zdobywają wiedzę o małym człowieku, potrafią dobrze zajmować się dziećmi.
- Prasa. Możesz skorzystać z ogłoszenia.Pamiętaj jednak, że niania z anonsu często nie ma referencji ani odpowiedniego przygotowania. Ale to nie znaczy, że w gazecie nie znajdziesz wartościowej pomocy.

Kogo dokładnie szukasz To bardzo ważne pytanie, na które powinnaś sobie odpowiedzieć jak najwcześniej, jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań.Dzięki temu łatwiej będzie Ci szybko zrezygnować z kandydatek nieodpowiadających Twoim podstawowym wymogom. Pamiętaj także o tym, że istnieją warunki bezwzględne, które powinna spełniać każda niania.
- Wiek.Czy szukasz osoby młodej: niezbyt doświadczonej, ale za to sprawnej, potrafiącej długo zajmować się wszędobylskim maluchem? Czy może starszej, która może nie ma już tak wiele sił (choć są i wyjątki), ale za to dysponuje ogromnym doświadczeniem, bo wychowała już swoje dzieci, a czasem i wnuki? Zastanów się, jakie cechy niani będą dla dziecka lepsze.
- Doświadczenie. Nie zawsze związane jest z wiekiem.Są 30-latki, które od lat pracują jako opiekunki i mają referencje z poprzednich miejsc pracy, i osoby, które dopiero uczą się i zdobywają doświadczenie w tym zawodzie. Dla najmłodszych maluszków lepiej, gdy niania wie, jak pielęgnuje się niemowlę, opiekuje się nim i zna zabawy dla młodszych dzieci. Jeśli jednak spodoba Ci się opiekunka bez takiego doświadczenia, może warto jej zaufać i po prostu nauczyć ją podstawowych zasad opieki nad niemowlakiem. W końcu, stając się po raz pierwszy mamą, Ty także dopiero poznajesz tajniki wychowania maleństwa.
- Dodatkowe wymagania. Sprzątanie, gotowanie czy praca w niektóre soboty, a może także niedziele – pomyśl wcześniej, czego będziesz od niani wymagać. To bardzo ważne, bo niektóre wykwalifikowane opiekunki nie godzą się na zajęcia dodatkowe. Pamiętaj też, że pani zajmująca się jednocześnie opieką i sprzątaniem, siłą rzeczy mniej czasu poświęca dziecku.
- Pensja. Co z tego, że opiekunka odpowiada Twoim wymaganiom, skoro wymaga pensji, której nie możesz jej zapewnić?Dlatego zrób sondę, ile w Twoim rejonie zamieszkania zarabiają nianie, zastanów się, ile Ty możesz jej oferować za pracę, i ustal, do jakiej kwoty jesteś w stanie negocjować.
- Zdrowie. Opiekunka powinna posiadać aktualne świadectwo zdrowia.Dlatego kontaktując się z nią telefonicznie, poproś, by przyniosła je na rozmowę kwalifikacyjną. To nie jest zbyt wygórowane wymaganie – przecież w każdej pracy wymaga się podstawowych badań lekarskich. Tym bardziej są one konieczne podczas opieki nad maluszkiem.
- Bez nałogów. Nawet jeśli paląca niania obieca Ci, że nie będzie tego robić przy dziecku, nie powinnaś jej ufać.Trudno tak z dnia na dzień zrezygnować z nałogu, a wyjście na balkon na papierosa może się dla malca skończyć tragicznie, bo pozostaje on bez opieki! Nie mówiąc już o tym, że nie będziesz miała pewności, czy opiekunka nie pali czasem przy dziecku.
- Ważna schludność. Nie musi być modnie ubrana, ale musi być czysta i schludna.Brudu za paznokciami czy mocno nieświeżego ubrania nie da się niczym wytłumaczyć.
- Język. Absolutnie musi być pozbawiony wulgaryzmów. Niania powinna także wysławiać się poprawnie – pamiętaj, że maluch od początku uczy się języka. Z tego powodu lepiej, by opiekunka nie pochodziła z innego kraju – taki obcy akcent i melodię zdania dziecko z pewnością wychwyci i zacznie szybko naśladować. Pamiętaj, że przebywa z nianią zazwyczaj osiem godzin dziennie.

O to pytaj podczas spotkania *Z pewnością dzięki rozmowom telefonicznym wybrałaś kilka kandydatek, które wydają Ci się obiecujące. Teraz pora na spotkanie z nimi i zadanie kilku pytań, które pomogą Ci w ocenie.
*
1. Dlaczego chce pani podjąć tę pracę? *Jeśli opiekunka twierdzi, że bardzo lubi zajmować się dziećmi – to dobry znak. Tłumaczenia, że nie znalazła innej pracy, że musi sobie dorobić, nie rokują dobrze. Niania musi być oddana maluchowi.
*
2. Czego potrzebuje dziecko w wieku mojego malca? *Opiekunka powinna mówić nie tylko o pielęgnacji czy karmieniu, ale także o miłości, bezpieczeństwie i rozwoju. Słowa niani dużo powiedzą Ci o jej inteligencji i sposobie wychowywania malca.
*
3. Co powinno się zrobić, gdy maluch płacze? *Dopuszczalna jest tylko jedna odpowiedź: trzeba znaleźć przyczynę łez i ją usunąć. Żadne przeczekiwanie, aż dziecko się uspokoi (by „nie rozpuściło się” w wyniku noszenia na rękach), nie wchodzi w grę.
*
4. Kiedy dziecko zasługuje na klapsa? *To oczywiście pytanie prowokacyjne. Nawet jeśli Twój maluch to jeszcze niemowlę, powinnaś założyć, że opiekunka będzie się nim zajmować przez kilka lat. Wtedy wprowadzenie dyscypliny jest nieodzowne. Ale nawet lekki klaps nie wchodzi w rachubę. Dziecko potrzebuje tłumaczenia, mądrych zakazów i konsekwencji, a nie bicia!
*
5. Jak długo planuje pani u nas pracować? *To ważne, bo maluch przyzwyczaja się do niani. Jeśli ta ma zamiar odejść w niedługim czasie, dziecko przeżyje stres związany z rozłąką. Lepiej malucha na to nie narażać.
*
Obserwuj zachowanie *Pamiętaj, żeby podczas rozmowy nie tylko słuchać tego, co mówi kandydatka, ale także bacznie obserwować jej reakcje. Mogą Ci wiele powiedzieć o tym, jak będzie się zajmować Twoim malcem.
*
-
Jednym odpowiada spokojna osoba panująca nad rozbrykanym malcem, podczas gdy inni wolą kogoś spontanicznego, kto będzie wymyślać różne ciekawe atrakcje dla dziecka (np. piknik w parku).* Zwróć uwagę na zachowanie kandydatki i zastanów się, czy Ci odpowiada. Pamiętaj jednak, że opiekunka powinna być opanowana: zbytnia nerwowość albo odwrotnie – mrukliwość to cechy, które nie spodobają się dziecku. -A także przyjęcie niani przez malca. *Opiekunka powinna umieć nawiązać kontakt ze szkrabem, robić to spontanicznie i wykazywać inicjatywę. Dziecko może być na początku przestraszone, jednak w miarę upływu czasu powinno coraz chętniej z nią przebywać. -To w końcu nie bez znaczenia, jak czujesz się w towarzystwie niani i jak ją odbierasz.* Nawet jeśli nie zawsze do końca racjonalnie jesteś w stanie wytłumaczyć swoją przychylność albo odwrotnie - niechęć do kandydatki, nie bagatelizuj swoich odczuć. Czasem po prostu warto trochę zaufać intuicji. Ufaj, ale kontroluj Kiedy wrócisz do pracy, nie bój się
kontrolować niani. Fakt, że jej ufasz, nie oznacza, że nie możesz czasem sprawdzić, jak zajmuje się maluchem. W końcu chodzi o dobro Twojego dziecka!
*
- Niezapowiedziany powrót.Da Ci pewne rozeznanie, co działo się jeszcze przed chwilą (np. maluch oglądał telewizję).
- Reakcja dziecka.Szczególnie gdy już potrafi Ci powiedzieć, co robiło przez cały dzień. Nigdy nie bagatelizuj tego, co mówi**. - Kaseta magnetofonowa.**Dyktafon włącz przed wyjściem, a po powrocie możesz odsłuchać nagranie.
- Kamera.Jeśli masz stałe łącze Internetu, kup kamerę internetową (200–400 zł). W ten sposób możesz kontrolować to, co dzieje się w domu, będąc w pracy. Możesz też zrobić nagranie zwykłą kamerą (1500 zł) i odtworzyć je po powrocie do domu.
* *Aleksandra Sokalska

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także