GotowaniePrzepisy"Niby-soki z polskich sklepów

"Niby-soki z polskich sklepów

"Niby-soki z polskich sklepów

19.09.2006 10:02, aktual.: 29.06.2010 14:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sok pomarańczowy: aromat soczystych owoców dojrzewających w pełnym słońcu południowych krajów; wiadomo, zdrowie w szklance – bogactwo witaminy C i związków mineralnych; trzy, a może nawet cztery pomarańcze zamknięte w jednym kartoniku… A co wykazały testy soków z polskich sklepów?

Sok pomarańczowy: aromat soczystych owoców dojrzewających w pełnym słońcu południowych krajów; wiadomo, zdrowie w szklance – bogactwo witaminy C i związków mineralnych; trzy, a może nawet cztery pomarańcze zamknięte w jednym kartoniku…

To wszystko przychodzi nam na myśl na hasło „sok pomarańczowy”. To wszystko słyszymy nieustannie w reklamach. Ale czy naprawdę szklanka soku z kartonika to samo zdrowie i czysty aromat naturalnych owoców, który może zastąpić świeżą pomarańczę?

Nie ma to jak świeży

Niestety, do soku świeżo wyciśniętego z pomarańczy nie umywa się żaden produkt wytworzony przemysłowo – taki wniosek płynie z testu przeprowadzonego przez niemiecką Fundację Warentest. Okazało się, że tylko sześć z 24 przetestowanych soków można nazwać „dobrymi”. Resztę oceniono dostatecznie lub miernie, a aż 10 produktów, w tym i soki popularnych w Niemczech marek, otrzymało oceny niedostateczne. Te ostatnie w ogóle nie zasługują na miano „soku pomarańczowego”, gdyż nie spełniają wymagań stawianym tej kategorii produktów przez prawo. Ich producenci nie dodali do nich aromatu pomarańczy, który wcześniej, w toku produkcji, został oddzielony z owoców. Ale o toku produkcji soków za chwilę. Na razie przyjrzyjmy się bliżej właściwościom sensorycznym soków, czyli temu, jak smakują, pachną i wyglądają. W ramach niemieckiego testu przeprowadzono bowiem właśnie między innymi szczegółowe badania sensoryczne. Kto okazał się zwycięzcą, jeśli chodzi o smak? Sok świeżo wyciśnięty z pomarańczy. Zarówno według wyszkolonych
badaczy z laboratorium, jak i według 126 konsumentów biorących udział w teście, nie miał on sobie równych. Okazał się mieć „intensywny aromat pomarańczy” i „wyraźnie słodki smak”, dzięki czemu daleko w tyle pozostawił wszystkie soki z kartoników i butelek. Soki zostały zbadane oczywiście nie tylko pod kątem sensorycznym. Wykonano też badania między innymi fizykochemiczne, na jakość aromatów oraz na zawartość substancji szkodliwych. Okazało się, że trzy z soków, zawierały zbyt duże ilości alfa-terpineolu. Ta substancja aromatyzująca może powstawać podczas silnego podgrzewania soku – na przykład w procesie pasteryzacji. Związek ten może przyczynić się do powstania niewłaściwego aromatu w soku pomarańczowym.

Test soków z polskich sklepów

„Świat Konsumenta” w zeszłym roku również zlecił zbadanie soków. Testowi poddano 10 soków pomarańczowych różnych marek, zakupionych na polskim rynku. Lubisz słodkie soki? W takim razie najlepszym wyborem dla ciebie będą soki pomarańczowe Dr Witt, Fortuna, Garden i Tymbark – one w teście „Świata Konsumenta” (nr 1/2005) zostały ocenione jako najsłodsze. Delikatnie gorzki smak badacze wyczuli natomiast w soku Hortex. Który z dziesięciu testowanych soków wypadł najlepiej, a który najgorzej?

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także