Uroda"Nie" dla rozstępów!

"Nie" dla rozstępów!

"Nie" dla rozstępów!
11.01.2007 14:02, aktualizacja: 31.05.2010 12:45

Znasz je doskonale. Wąskie prążki, które pojawiły się na twoim brzuchu, biodrach, piersiach czy pośladkach doprowadzają cię do szaleństwa i sprawiają, że nie czujesz się tak dobrze we własnej skórze, jakbyś tego pragnęła.

Znasz je doskonale. Wąskie prążki, które pojawiły się na twoim brzuchu, biodrach, piersiach czy pośladkach doprowadzają cię do szaleństwa i sprawiają, że nie czujesz się tak dobrze we własnej skórze, jakbyś tego pragnęła.

Skąd one się biorą?

W niektórych okresach naszego życia skóra bardzo mocno się rozciąga. Dzieje się tak np. w czasie dojrzewania, podczas ciąży albo wówczas, gdy stosunkowo szybko sporo przybierzemy na wadze. Wtedy to uwalniane są enzymy rozkładające włókna kolagenowe i elastynowe zawarte w skórze - włókna te stają się zniekształcone i rozproszone, zmniejsza się także ich ilość.

Rozstępy powstają w dwóch etapach. Na początku skóra staje się zaczerwieniona, pojawiają się wąskie paski bardzo cienkiej różowej skóry, które to stopniowo wydłużają się i poszerzają, a z czasem także bledną. W drugiej fazie - zanikowej - przybierają postać białych, liniowych śladów o różnej długości (zwykle kilka centymetrów) i szerokości (przeważnie mniej niż centymetr).

Ślady te są lekko wklęsłe, a naskórek je pokrywający jest bardzo cienki i jasny. Nawet jeśli schudniesz, w miejscu rozstępów widoczne są bezbarwne blizny.

Tak naprawdę to do końca nie wiadomo, na czym dokładnie polegają zmiany, w efekcie których borykamy się z rozstępami. Prawdopodobnie skłonność do ich powstawania możemy odziedziczyć.
Niekorzystny wpływ ma także wysoki poziom hormonów, zwłaszcza wydzielanego przez nadnercza kortyzolu obecnego m.in. u kobiet w ciąży, oraz estrogenów. Dodatkowo rozstępów może sprzyjać regularne przyjmowanie przez dłuższy czas leków steroidowych.

Walka z wielką niewiadomą w tle

Niestety, nie ma cudownego specyfiku, który zagwarantowałby, że rozstępy się nie pojawią. Można jedynie zadbać o to, by unikać sytuacji, które sprzyjają ich powstawaniu (np. szybkie tycie) i pamiętać o właściwej pielęgnacji.

Kremy pomagają odbudowywać zdrową tkankę, dzięki czemu rozstępy stają się zdecydowanie mniej widoczne. Kosmetyki najlepiej wmasowywać w skórę kolistymi ruchami, fundując jednocześnie skórze masaż. Warto wypróbować np. Loreal Body Expertise, którego formuła wzbogacona jest o X-Tensyl, znany z właściwości ujędrniających, oraz o Prolastinum będący połączeniem kwasów tłuszczowych z aminokwasem, wzmacniający włókna kolagenowe i elastynowe (ok. 65 zł).

Sprawdzić można również Dax Biodermabrasion Effect, którego zadaniem jest odtworzenie struktury kolagenowej, przyspieszenie procesów naprawczych skóry oraz regenerowanie spoistości tkanki łącznej. Zawiera enzym proteolityczny Exfolinum 0,5%, dzięki czemu oczyszcza skórę z martwych komórek i wspomaga odnowę. Cena ok. 50 zł.

Oceanic proponuje zaś AA Intensywny krem na rozstępyz Hydroxyprolisilane CN(R) oraz olejem ze śliwek (ok. 26 zł), natomiast Avon ma w swej ofercie krem na rozstępy z dodatkiem glonów morskich, które to mają wydatnie odżywiać i poprawiać elastyczność skóry (cena ok. 50 zł).

Z kolei Mustela 9 miesięcyto krem o podwójnym działaniu, bowiem ma przeciwdziałać powstawaniu rozstępów oraz zmniejszać wielkość nowych, zwłaszcza tych, które pojawiły się w newralgicznych miejscach (np. na brzuchu czy piersiach i biodrach). Kosmetyk szybko się wchłania i ma bardzo dobrą konsystencję (cena ok. 100 zł).

Swe zadanie spełnić może także Vichy Action Integrale– nawilżający, odżywiający skórę oraz czyniący ją bardziej odporną na rozciąganie. Preparat jest lekki i delikatny, zatem doskonale sprawdzi się podczas codziennego masażu zmienionych partii skóry (cena ok. 90 zł).

Warto również poddać się odpowiednim zabiegom w gabinetach kosmetycznych – wysoką skuteczność mają zabiegi złuszczające (mikrodermabrazja, dermabrazja, laser), jednak ostateczny efekt zawsze zależny jest od tego, jak głębokie są to rozstępy. Jeśli walczysz z rozstępami, nie oczekuj natychmiastowych spektakularnych efektów - przygotuj się raczej na długą i systematyczną pracę.

Ważne, byś nie tylko stosowała odpowiednie kosmetyki, ale również dbała o prawidłową dietę i zażywała codziennej dawki ruchu - te najprostsze sposoby potrafią wiele zdziałać, zwłaszcza, jeśli chodzi o zapobieganie tej uciążliwej przypadłości.

Źródło artykułu:WP Kobieta