"Nie" dla rozstępów!
Znasz je doskonale. Wąskie prążki, które pojawiły się na twoim brzuchu, biodrach, piersiach czy pośladkach doprowadzają cię do szaleństwa i sprawiają, że nie czujesz się tak dobrze we własnej skórze, jakbyś tego pragnęła.
11.01.2007 | aktual.: 31.05.2010 12:45
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Znasz je doskonale. Wąskie prążki, które pojawiły się na twoim brzuchu, biodrach, piersiach czy pośladkach doprowadzają cię do szaleństwa i sprawiają, że nie czujesz się tak dobrze we własnej skórze, jakbyś tego pragnęła.
Skąd one się biorą?
W niektórych okresach naszego życia skóra bardzo mocno się rozciąga. Dzieje się tak np. w czasie dojrzewania, podczas ciąży albo wówczas, gdy stosunkowo szybko sporo przybierzemy na wadze. Wtedy to uwalniane są enzymy rozkładające włókna kolagenowe i elastynowe zawarte w skórze - włókna te stają się zniekształcone i rozproszone, zmniejsza się także ich ilość.
Rozstępy powstają w dwóch etapach. Na początku skóra staje się zaczerwieniona, pojawiają się wąskie paski bardzo cienkiej różowej skóry, które to stopniowo wydłużają się i poszerzają, a z czasem także bledną. W drugiej fazie - zanikowej - przybierają postać białych, liniowych śladów o różnej długości (zwykle kilka centymetrów) i szerokości (przeważnie mniej niż centymetr).
Ślady te są lekko wklęsłe, a naskórek je pokrywający jest bardzo cienki i jasny. Nawet jeśli schudniesz, w miejscu rozstępów widoczne są bezbarwne blizny.
Tak naprawdę to do końca nie wiadomo, na czym dokładnie polegają zmiany, w efekcie których borykamy się z rozstępami. Prawdopodobnie skłonność do ich powstawania możemy odziedziczyć.
Niekorzystny wpływ ma także wysoki poziom hormonów, zwłaszcza wydzielanego przez nadnercza kortyzolu obecnego m.in. u kobiet w ciąży, oraz estrogenów. Dodatkowo rozstępów może sprzyjać regularne przyjmowanie przez dłuższy czas leków steroidowych.
Walka z wielką niewiadomą w tle
Niestety, nie ma cudownego specyfiku, który zagwarantowałby, że rozstępy się nie pojawią. Można jedynie zadbać o to, by unikać sytuacji, które sprzyjają ich powstawaniu (np. szybkie tycie) i pamiętać o właściwej pielęgnacji.
Kremy pomagają odbudowywać zdrową tkankę, dzięki czemu rozstępy stają się zdecydowanie mniej widoczne. Kosmetyki najlepiej wmasowywać w skórę kolistymi ruchami, fundując jednocześnie skórze masaż. Warto wypróbować np. Loreal Body Expertise, którego formuła wzbogacona jest o X-Tensyl, znany z właściwości ujędrniających, oraz o Prolastinum będący połączeniem kwasów tłuszczowych z aminokwasem, wzmacniający włókna kolagenowe i elastynowe (ok. 65 zł).
Sprawdzić można również Dax Biodermabrasion Effect, którego zadaniem jest odtworzenie struktury kolagenowej, przyspieszenie procesów naprawczych skóry oraz regenerowanie spoistości tkanki łącznej. Zawiera enzym proteolityczny Exfolinum 0,5%, dzięki czemu oczyszcza skórę z martwych komórek i wspomaga odnowę. Cena ok. 50 zł.
Oceanic proponuje zaś AA Intensywny krem na rozstępyz Hydroxyprolisilane CN(R) oraz olejem ze śliwek (ok. 26 zł), natomiast Avon ma w swej ofercie krem na rozstępy z dodatkiem glonów morskich, które to mają wydatnie odżywiać i poprawiać elastyczność skóry (cena ok. 50 zł).
Z kolei Mustela 9 miesięcyto krem o podwójnym działaniu, bowiem ma przeciwdziałać powstawaniu rozstępów oraz zmniejszać wielkość nowych, zwłaszcza tych, które pojawiły się w newralgicznych miejscach (np. na brzuchu czy piersiach i biodrach). Kosmetyk szybko się wchłania i ma bardzo dobrą konsystencję (cena ok. 100 zł).
Swe zadanie spełnić może także Vichy Action Integrale– nawilżający, odżywiający skórę oraz czyniący ją bardziej odporną na rozciąganie. Preparat jest lekki i delikatny, zatem doskonale sprawdzi się podczas codziennego masażu zmienionych partii skóry (cena ok. 90 zł).
Warto również poddać się odpowiednim zabiegom w gabinetach kosmetycznych – wysoką skuteczność mają zabiegi złuszczające (mikrodermabrazja, dermabrazja, laser), jednak ostateczny efekt zawsze zależny jest od tego, jak głębokie są to rozstępy. Jeśli walczysz z rozstępami, nie oczekuj natychmiastowych spektakularnych efektów - przygotuj się raczej na długą i systematyczną pracę.
Ważne, byś nie tylko stosowała odpowiednie kosmetyki, ale również dbała o prawidłową dietę i zażywała codziennej dawki ruchu - te najprostsze sposoby potrafią wiele zdziałać, zwłaszcza, jeśli chodzi o zapobieganie tej uciążliwej przypadłości.