FitnessNie każdy guzek to rak

Nie każdy guzek to rak

Nie każdy guzek to rak
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

15.10.2010 16:16, aktual.: 18.10.2010 11:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nasze piesi zmieniają się przez całe życie. Inne są, gdy masz lat dwadzieścia, a inne gdy przekroczyłaś czterdziestkę. Nierówności i zgrubienia mogą pojawić się w nich z wielu powodów i w każdym wieku. Na szczęście osiem na dziesięć zmian w piersiach ma charakter łagodny. Aby móc spać spokojnie, trzeba poznać i obserwować swoje piersi, a wszelkie wątpliwości wyjaśniać u lekarza.

Nasze piesi zmieniają się przez całe życie. Inne są, gdy masz lat dwadzieścia, a inne gdy przekroczyłaś czterdziestkę. Nierówności i zgrubienia mogą pojawić się w nich z wielu powodów i w każdym wieku. Na szczęście osiem na dziesięć zmian w piersiach ma charakter łagodny. Aby móc spać spokojnie, trzeba poznać i obserwować swoje piersi, a wszelkie wątpliwości wyjaśniać u lekarza.

Gdy masz 20 lat

U młodych kobiet najczęściej występującą zmianą w piersiach są gruczolakowłókniaki. Mogą pojawić się nawet już około 18 roku życia. Często sygnalizują je przedmiesiączkowe bóle i obrzęki piersi. Zmianę w postaci guzka łatwo wyczujesz pod palcami. Może mieć okrągły lub jajowaty kształt, średnicę od 1 do 3 cm, jest elastyczny, nie boli i łatwo się przesuwa.

Zazwyczaj pojawia się w górnej połowie piersi, od strony zewnętrznej. Jego kształt i wielkość nie zmienia się podczas miesiączki, nie powoduje też zmiany w prawidłowym kształcie sutka. Bywa, że w jednej piersi pojawia się kilka tego typu guzków. Dzięki tym cechom lekarz już podczas badania palpitacyjnego zazwyczaj jest w stanie stwierdzić, czy guzek jest gruczolakowłókniakiem. Dla potwierdzenia diagnozy wykonuje się badanie USG. Gdy guzek jest mały - zwykle pozostawia się go do obserwacji. Przy większych zmianach potrzebna może być interwencja chirurgiczna.

Gdy przekroczyłaś trzydziestkę

Po trzydziestce Twój organizm jest narażony na zaburzenia równowagi hormonalnej. Najczęściej przyczyną powstania zgrubień czy guzków w piersi w tym wieku jest zbyt niski poziom progesteronu w stosunku do estrogenów. Zmiany takie nazywane są mastopatycznymi (lub inaczej dysplazją). Mogą one występować jako małe ogniska lub zajmować część lub cały miąższ w jednym lub obu sutkach.

Zazwyczaj mastopatii towarzyszy uczucie napięcia i bolesność piersi, które zwiększa się przed miesiączką. Aby zdiagnozować chorobę, stosuje się badanie USG (poniżej 40 roku życia), oznaczenie poziomu hormonów we krwi, a niekiedy mammografię. Leczenie polega na łagodzeniu objawów i przywróceniu równowagi hormonalnej w organizmie. Stosuje się miejscowo leki przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, a także doustne preparaty hormonalne. Wskazana jest też regularna kontrola piersi.

Zmiany po czterdziestce

W tym wieku Twój organizm nadal jest podatny na zmiany hormonalne. Wtedy w piersiach mogą pojawić się torbiele (cysty). To zamknięte jamy wypełnione płynem. Znajdują się zwykle w obu piersiach, często powiększają się i stają bolesne tuż przed początkiem miesiączki. Mogą mieć różną wielkość i wyczuwa się je jako twardy guzek. Aby postawić diagnozę, lekarz najpierw bada pierś pod palcami, a następnie zleca USG lub mammografię. W przypadku dużych torbieli wskazane może być ich usunięcie poprzez nakłuwanie, wyciągnięcie treści płynnej lub usuwanie chirurgiczne.

Przed menopauzą

W tym okresie czasami pojawiają tłuszczaki i brodawczaki. Tłuszczak, czyli zgrubienie tkanki tłuszczowej, należy obserwować, czasem jednak lepiej usunąć. Brodawczaki rozwijają się zwykle w kanalikach mlecznych i trudno je wykryć nawet w badaniu mammograficznym. Sygnałem może być surowiczy albo mleczny wyciek pojawiający się przy ucisku piersi lub brodawki. Na skutek rozszerzenia końcowych odcinków przewodów mlecznych dochodzi do zaczopowania ujścia wydzieliną. Stan ten wymaga leczenia chirurgicznego.

Pamiętaj: Żadnej zmiany w piersi nie wolno lekceważyć. Gdy pod palcami wyczujesz zgrubienie lub guzek, udaj się do lekarza. Nawet jeśli ginekolog, po przeprowadzeniu stosownych badań, stwierdzi, że zmiana ma charakter łagodny, nie wolno jej lekceważyć. Należy ją regularnie kontrolować, gdyż istnieje ryzyko, że z czasem może przekształcić się w zmianę złośliwą.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także