Nie odrywaj od butelki. Nie bez powodu jest tam na stałe

Nie odrywaj od butelki. Nie bez powodu jest tam na stałe

Dlaczego nakrętki są przymocowane do butelek?
Dlaczego nakrętki są przymocowane do butelek?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | TRIocean
14.02.2024 10:57, aktualizacja: 14.02.2024 16:00

W Polsce zaczęła obowiązywać dyrektywa SUP. To spowodowało, że coraz częściej możemy zobaczyć przytwierdzoną do napojów plastikową nakrętkę. Wyjaśniamy, dlaczego nie należy jej odrywać.

Według szacunków zakrętka od plastikowej butelki o pojemności 1,5 litra stanowi od 10 do 12 proc. całkowitej wagi jej opakowania. Plastik użyty do produkcji zakrętki zazwyczaj jest wykonany z wysokiej jakości materiałów i nadaje się do odzyskania. Niestety problem pojawia się podczas sortowania. Okazuje się, że podczas tego procesu wiele urządzeń nie jest w stanie wykryć tak małych przedmiotów.

Na ten moment brakuje bardziej efektywnej i ekonomicznie uzasadnionej metody sortowania tak drobnych elementów jak nakrętki. Aby uniknąć marnowania się materiałów, które trafiają do tzw. frakcji drobnej i nie podlegają recyklingowi, wprowadzono dyrektywę SUP (Single-Use Plastics).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego nakrętki są przytwierdzane do napojów?

Idea zamocowania nakrętki do butelki wynika z europejskich regulacjach dotyczących plastiku. Dyrektywy dotyczące jednorazowego użytku materiałów sztucznych, mają na celu ograniczenie wpływu plastiku na środowisko naturalne.

Zgodnie z punktem 17 Dyrektywy SUP "plastikowe zakrętki i wieczka, będące elementami jednorazowego użytku, to jedne z najczęściej znajdowanych odpadów na europejskich plażach. Dlatego wprowadzenie na rynek pojemników plastikowych przeznaczonych do jednorazowego użytku jest dozwolone tylko w przypadku, gdy ich konstrukcja spełnia określone wymogi, które mają na celu ograniczenie zanieczyszczenia środowiska przez plastikowe zakrętki i wieczka używane w opakowaniach na napoje".

Nakrętka zawsze z butelką

Przymocowanie zakrętki do butelki bywa problemem nie tylko dla konsumentów, ale również producentów napojów. U tych drugich konieczna stała się modyfikacja procesów produkcyjnych, zaś klienci segregujący nakrętki do osobnych pojemników, będą musieli zmienić swoje dotychczasowe nawyki. Wiele osób skarży się w sieci, że picie z tak zamocowaną nakrętką jest niewygodne.

Jednym z kluczowych wyzwań środowiskowych w Polsce jest zwiększenie wskaźnika recyklingu opakowań plastikowych, który w 2022 roku wynosił jedynie 38 proc. W porównaniu z innymi krajami europejskimi, gdzie wynosił on 90 proc, Polska jest daleko w tyle. Dlatego też przytwierdzenie nakrętki do butelek PET i rPET jest istotnym krokiem w kierunku zwiększenia efektywności procesów recyklingu.

W zeszłym roku pojawiły się pierwsze produkty z przytwierdzoną nakrętka, jednak do połowy 2024 roku będzie to już normą. Dodatkowo od 2025 roku wszystkie plastikowe butelki mają być wykonane w minimum 25 proc. z materiałów pochodzących z recyklingu.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta