Pijasz taką herbatę? Lepiej natychmiast przestań

Lepiej unikaj picia takiej herbaty
Lepiej unikaj picia takiej herbaty

16.05.2024 15:03, aktual.: 16.05.2024 18:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Myśląc o diecie zazwyczaj mamy przed oczami dietetyczne posiłki. Jednak na proces chudnięcia wpływ mają nie tylko spożywane dania, ale także napoje. Dietetyk dr Bartek Kulczyński postanowił ostrzec przed jednym z popularnych naparów. Chodzi o pewien rodzaj herbaty.

Dr Bartek Kulczyński to dietetyk, który za pośrednictwem mediów społecznościowych rozprawia się z mitami i przedstawia fakty na temat zdrowego stylu żywienia. Jego kanał w serwisie YouTube subskrybuje aż 984 tys. internautów. 

Ostatnio specjalista postanowił wypowiedzieć się na temat produktów, które zawierają w sobie mikroplastik. Badania naukowe pokazują, że mikroskopijne cząstki plastiku są tak powszechne na naszej planecie, że nie tylko jesteśmy nimi otoczeni, ale także spożywamy je wraz z jedzeniem i piciem, a nawet wdychamy.

Za obecność tych szkodliwych drobin w naszej diecie w dużej mierze odpowiadają plastikowe opakowania, których fragmenty przedostają się do żywności. Dr Kulczyński wskazał kilka produktów, które powinniśmy ograniczyć lub całkowicie wyeliminować z naszej diety.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ekspert radzi, unikaj tej herbaty

Dr Kulczyński zwrócił uwagę na ogromną skalę problemu, jakim jest zawartość mikroplastiku w jedzeniu i napojach. Wskazał też, że jego obecność w ludzkim organizmie może doprowadzić do chorób jelit, uszkodzenia układu krążenia, a nawet raka.

Specjalista ds. żywienia wskazuje produkty, których powinniśmy unikać, aby zmniejszyć ilość spożywanego mikroplastiku. Na czele tej listy znajduje się niestety produkt bardzo popularny w naszych domach, czyli herbata w plastikowych torebkach. Okazuje się, że podczas zaparzania uwalniają one ogromne ilości mikro- i nanoplastiku.

- Przejście z herbat w torebkach na herbaty sypkie jest jedną z najprostszych strategii zmniejszenia spożycia mikroplastiku wraz z herbatą - wyjaśnił dr Kulczyński.

Zwraca uwagę na inne produkty

Dietetyk ma podobne zastrzeżenia w stosunku do ryżu, który często gotujemy w torebkach, a także kasz, które coraz częściej są pakowane w ten sam sposób. Na liście produktów zawierających mikroplastik wysoko plasuje się również woda butelkowana. Warto ją zastąpić wodą z kranu do gotowania, a do picia używać filtrów działających na zasadzie odwróconej osmozy.

Wśród dziesięciu produktów o największej zawartości mikroplastiku znajdują się także cukier i sól, których spożycie warto ograniczać, a także ryby i owoce morza. Jednak dietetyk nie zaleca rezygnacji z tych ostatnich, ponieważ dieta powinna być zbilansowana i uwzględniać różne aspekty zdrowotne, nie tylko zawartość mikroplastiku.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Materiały WP
Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (9)