Zdrowie KobietyMało kto zwraca uwagę. Podejrzany objaw wysokiego cholesterolu

Mało kto zwraca uwagę. Podejrzany objaw wysokiego cholesterolu

To podstawowy objaw wysokiego poziomu cholesterolu
To podstawowy objaw wysokiego poziomu cholesterolu
Źródło zdjęć: © Getty Images, | W6, Дина Орлова

09.05.2024 09:41, aktual.: 09.05.2024 12:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jest przyczynkiem groźnych chorób i schorzeń — od kłopotów z układem krwionośnym po miażdżycę, a nawet udar mózgu czy zawał serca. Zwiastuje go objaw często bagatelizowany. Po czym rozpoznać wysoki poziom cholesterolu i co się za nim kryje?

Ten niepozorny objaw wysokiego cholesterolu zazwyczaj może wiązać się z nadmiarem obowiązków, nieodpowiednią ilością snu czy też kilkoma nadprogramowymi kilogramami. Mogą go też odczuwać osoby, które prowadzą szybki tryb życia lub mają wyczerpującą pracę. Owszem, to również mogą być powody jego występowania, jednak może on również zwiastować więcej, niż się wydaje.

"Cichy" objaw "cichego zabójcy"

Wysoki cholesterol wpływa na gorszy stan układu krążenia, przez co prowadzi do rozwoju lub wystąpienia ciężkich chorób, a nawet śmierci. Dlaczego nazywany jest "cichym zabójcą"? Cóż, działa niepostrzeżenie. Jego objawy są czasem ledwo zauważalne lub mylone z innymi przypadłościami. Jeden z nich często spychany jest na dalszy plan i kategoryzowany jako przepracowanie, niewyspanie lub nawet choroby tarczycy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wysoki cholesterol — objawy

Jeśli czujesz spadek motywacji, brak chęci do życia, a także ogólne zmęczenie i osłabienie, nie lekceważ tego. Zbadaj poziom cholesterolu we krwi. Powody takiego samopoczucia bywają różne i może nie zwiastują niczego złego, ale warto to skontrolować. Jeśli dodatkowo zmagasz się z nadwagą, nie ma na co czekać. Dodatkowym symptomem jest spadek koncentracji i kłopoty z pamięcią. Kto by pomyślał, że rozkojarzenie to objaw wysokiego cholesterolu? A jednak.

Inne objawy wysokiego cholesterolu również są dość zaskakujące. Znakiem rozpoznawczym są charakterystyczne żółtawe zgrubienia na powiekach, łokciach czy pod biustem oraz guzki na ścięgnach nadgarstków i Achillesa. Zauważyć można też mocno naciągniętą i połyskującą skórę na stopach. Kiedy poziom cholesterolu przekracza normę, przepływ krwi w kończynach zostaje mocno zaburzony. To zaś prowadzi do przewlekłego bólu nóg.

Przyczyny wysokiego cholesterolu

Wysoki cholesterol to coś, czego absolutnie nie wolno lekceważyć. Nieleczony może doprowadzić do śmierci z powodu chorób układu krążenia. Co istotne, to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Warto wiedzieć, czym się objawia, aby móc w porę zareagować. Szczególnie narażone mogą być osoby po 30. roku życia, palące i z nadwagą. Jeśli jesteś w grupie ryzyka, warto zmienić nawyki. W walce z wysokim cholesterolem nie pomaga też picie alkoholu czy zbyt tłusta dieta oraz znikoma aktywność fizyczna.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także