Nie płacą czynszu miesiącami. Lewica ma pomysł, co z nimi zrobić
Posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska podkreśliła w ostatniej rozmowie, że partia polityczna, do której należy, zawsze będzie stała po stronie lokatorów. Nawet wtedy, gdy lokatorzy nie płacą czynszu właścicielom. Ale ma na to pomysł. To mają być rekompensaty, wypłacane przez samorządy.
29.11.2023 | aktual.: 29.11.2023 10:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nie płacą czynszu, zajmują mieszkanie bezumownie czy niszczą je do granic możliwości. W sieci pojawia się coraz więcej wręcz przerażających historii o najemcach, którzy dopuszczają się nieuczciwych praktyk. Według polskiego prawa, są oni jednak chronieni, a właściciel mieszkania, mimo wszystko, nie może ich wyrzucić bez przeprowadzenia postępowania sądowego o eksmisję. Choć w Sejmie ten temat z pewnością zostanie podjęty, posłanka Lewicy już zapowiedziała, że partia polityczna, do której należy, "zawsze będzie stała po stronie lokatorów".
Lewica o ochronie lokatorów na rynku najmu
"Prawa lokatorskie są w Polsce chronione i nie można bez udziału komornika wyrzucić kogoś z mieszkania, które zajmuje. Lewica będzie zawsze stała po stronie lokatorów i jesteśmy jedyną siłą polityczną, która jest w stanie to zadeklarować. Wszyscy inni są po stronie tych, którzy wynajmują mieszkania" - powiedziała posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska w rozmowie z Interią.
Choć zauważyła, że "nie wszyscy są uczciwi", nie widzi tu możliwości zmiany prawa.
"Problem polega na tym, że nie ma mieszkań zastępczych, socjalnych, do których osoby niepłacące czynszu można byłoby eksmitować. Dlatego właściciele mieszkań muszą długo oczekiwać na zwolnienie mieszkania i tolerować to, że ktoś dalej nie płaci czynszu, bo nie ma go gdzie przenieść" - stwierdziła.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Przyszła obejrzeć pokój. Trafiła na "casting"
"Samorząd powinien rekompensować"
Zdaniem Anny Marii Żukowskiej, rozwiązanie jest jedno: "Trzeba zwiększyć liczbę mieszkań socjalnych i to jest także w interesie osób wynajmujących, bo procedura będzie szybsza i skuteczniejsza" - podkreśliła.
W rozmowie dodała także, że odpowiedzialność za budowę oraz remont mieszkań socjalnych powinny ponosić samorządy. W przypadku braku dysponowania mieszkaniem socjalnym dla danej osoby, to one będą zobowiązane, by "rekompensować właścicielowi mieszkania pobyt lokatora, który formalnie powinien już być w mieszkaniu socjalnym".
"Jeśli samorząd nie dysponuje lokalem zastępczym, to powinien pokrywać czynsz właścicielowi. Oczywiście w tej sytuacji nie ma mowy o podnoszeniu czynszu, żeby z kolei właściciele mieszkań nie chcieli zarabiać na tym rozwiązaniu" - podsumowała Anna Maria Żukowska.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.