Nie rób tego, gdy wstajesz w nocy do toalety. Skutki są poważne

Wiele osób budzi się w środku nocy i wstaje do toalety. Mało kto jednak wie, że oprócz tego, że może być to oznaką poważnych problemów zdrowotnych, prowadzi do innych, nieprzyjemnych konsekwencji. Warto ich uniknąć.

Budzisz się w nocy, aby skorzystać z toalety? Pamiętaj o jednym / zdjęcie ilustracyjne
Budzisz się w nocy, aby skorzystać z toalety? Pamiętaj o jednym / zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | сергей назаров

Niektórzy z nas często budzą się w środku nocy z potrzebą skorzystania z toalety. Ten stan, znany w medycynie jako nykturia, polega na oddawaniu moczu co najmniej dwa razy w ciągu nocy. Choć wielu z nas może to zbagatelizować. Jeśli problem ten jest częsty, może to być sygnał ostrzegawczy o poważniejszych problemach zdrowotnych.

Budzisz się w nocy, aby skorzystać z toalety? Pamiętaj o jednym

Oddawanie moczu w nocy może prowadzić do problemów ze snem. Każdorazowe przebudzenie, zwłaszcza po kilku godzinach snu, może utrudniać nam ponowne zasypianie. Gdy musimy wstać i iść do toalety, problem ten może się nasilić. Nie jest to tylko kwestia samego wstawania z łóżka, które nas budzi. Przyczyną jest też kontakt z jasnym światłem, które hamuje produkcję melatoniny, znanej jako "hormon snu".

Jak temu zapobiec? Rozwiązanie jest proste - starajmy się unikać automatycznego włączania głównego światła w łazience czy w przedpokoju podczas nocnych wizyt w toalecie. Możemy zainstalować tzw. nocne światło lub skorzystać z małego źródła światła, takiego jak latarka w telefonie. Choć może to być mniej wygodne, pozwoli na utrzymanie prawidłowej produkcji melatoniny, co ułatwi nam ponowne zasypianie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zły stan cery oznaką problemów psychicznych?

Czym jest melatonina?

Melatonina to hormon, który kontroluje nasz zegar biologiczny. Dzięki niej mamy świadomość rytmu dobowego — wiemy, kiedy jest noc, a kiedy dzień. Melatonina jest produkowana w szyszynce, a także w siatkówce oczu, w szpiku oraz w jelitach.

Jeśli w organizmie występuje problem z wydzielaniem melatoniny, rytm dobowy jest opóźniony, co prowadzi do problemów z zasypianiem. Najczęściej zdarza się, gdy nasz styl życia nie pozwala nam na regularne chodzenie spać. Częste przyczyny to m.in.: światło, emocje doświadczane przed snem, przyjmowane leki i choroby, jak depresja.

Zaburzenia snu można jednak skutecznie leczyć. Najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z lekarzem, który doradzi odpowiednie środki bądź terapię.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
senmelatoninabezsenność

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (54)