LudzieNie sadź tui blisko płotu. Konsekwencje będą bolesne

Nie sadź tui blisko płotu. Konsekwencje będą bolesne

Wiele osób decyduje się na zasadzenie tui. Im są wyższe, tym lepiej odgradzają nas od ciekawskich gapiów. Zdarza się jednak, że iglak zaczyna nachodzić na teren działki sąsiada, co może mu przeszkadzać. Podpowiadamy, jak rozwiązać ten problem.

Wysokość tui nie może przekraczać dwóch metrów
Wysokość tui nie może przekraczać dwóch metrów
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Tuje to popularne iglaki, które można spotkać zarówno w parkach, jak i na prywatnych posesjach. Rosną wzdłuż i wszerz, tworząc piękny żywopłot, który odgradza nas od sąsiadów. Jeśli przeszkadza ci, że tuja sąsiada zaczęła zajmować część twojej działki, a ten, mimo usilnych próśb nie chce nic z tym zrobić, możesz powołać się na przepisy prawa.

Tuja nachodzi na twoją działkę? Z pomocą przyjdą ci... przepisy prawa

Tuje muszą być sadzone w określonej odległości od siebie. Jeśli nie mają wystarczająco dużo miejsca, mogą zatrzymać się w rozwoju. W jakiej odległości powinno sadzić się iglaki? Pomiędzy każdą sadzonką powinno być od 50 do 70 centymetrów wolnego miejsca. Sytuacja ma się identycznie w przypadku sadzenia jej na działce ROD, tuż przy płocie, który wyznacza teren naszej działki. Tuja powinna być przynajmniej 50 centymetrów od płotu. Zasadzona bliżej, może zacząć nachodzić na teren sąsiada, co nie każdemu się spodoba.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeśli tuje sąsiada zaczęły nachodzić na twoją działkę i zabierają światło roślinom, porozmawiaj z nim. Być może zgodzi się on na przesadzenie roślin. Jeżeli rozmowy i prośby nic nie dają, możesz powołać się na regulamin ROD, który jasno wskazuje, że tuje nie mogą być wyższe niż dwa metry. W przypadku gdy nawet to nie pomoże, powołaj się na kodeks cywilny, a dokładniej na artykuł 144.

Sąsiad nie chce przesadzić tui? Powołaj się na kodeks cywilny

Artykuł 144 kodeksu cywilnego jasno wskazuje, że "właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych".

W takim przypadku masz prawo to samodzielnego przycięcia tui sąsiada. Zanim to zrobisz, musisz wystosować do niego pismo, w którym określisz ostateczny termin na skrócenie żywopłotu. Jeśli właściciel działki nie dostosuje się do prośby, wówczas możesz przyciąć część żywopłotu, która nachodzi na twoją działkę.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
tujedziałkadziałka rekreacyjna

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (115)