Trwa ładowanie...

Nie zabieraj telefonu do łóżka. Narażasz się na niebezpieczeństwo

Wielu z nas trudno jest rozstać się ze swoim telefonem komórkowym w domu – zabiera go do kuchni, do kąpieli czy nawet do łóżka. Tymczasem naukowcy ostrzegają, że spanie ze smartfonem ma negatywny wpływ na nasze zdrowie – może prowadzić do raka i bezpłodności.

Share
Nie zabieraj telefonu do łóżka. Narażasz się na niebezpieczeństwo
Źródło: 123RF
dvrobox

O szkodliwym wpływie telefonów komórkowych na zdrowie informuje Kalifornijski Departament Zdrowia. Tamtejsi naukowcy przekonują, że istnieje związek pomiędzy zwiększeniem ryzyka zachorowalności na raka i choroby psychiczne oraz bezpłodnością a narażeniem na promieniowanie wytwarzane przez smartfony.

Na razie brakuje danych, które jednoznacznie stwierdziłyby, że używanie telefonów komórkowych jest niebezpieczne dla zdrowia. Naukowcy zauważają jednak, że dotychczasowe badania wystarczają, by podejrzewać, że telefony przyczyniają się do powstawania chorób.

Zobacz też: Czy telefony KOMÓRKOWE szkodzą?

Naukowcy podejrzewają, że problematyczne dla ludzkiego organizmu jest tzw. promieniowanie radiowe. Jest wytwarzane przez telefony komórkowe, które wykorzystują fale radiowe do transmisji danych. Choć wykazano wcześniej, że promieniowanie to jest tak znikome, że jest nie ma większego wpływu na ludzki organizm. Naukowcy sugerują jednak, że nieustanna ekspozycja na nie, nawet w czasie snu, może przyczynić się do powstawania chorób.

dvrobox

Są również zdania, że promieniowanie to może mieć o wiele większy wpływ na tkanki tworzące mózg dziecka, niż dorosłego. W związku z tym zalecają, by w szczególności dzieciom nie pozwalać sypiać razem z telefonami komórkowymi.

W oficjalnym oświadczeniu Kalifornijski Departament Zdrowia zaleca też, by zachować pewną odległość od smartfona, kiedy traci zasięg, na przykład gdy jedziemy samochodem lub staramy się wysłać duże ilości danych. Szczególnie niebezpieczny ma być bowiem nierównomierny charakter sygnałów telefonicznych.
Naukowcy zalecają korzystanie z zestawów słuchawkowych, noszenie telefonu raczej w torbie, niż w kieszeni, a także nie zabieranie go ze sobą do łóżka.

dvrobox

Podziel się opinią

Share
dvrobox
dvrobox