Nie żyje Sonia Rykiel
Zmarła Sonia Rykiel - "królowa dzianiny", francuska projektantka, aktorka i pisarka. Miała 86 lat.
25.08.2016 | aktual.: 30.08.2016 23:22
_- Moja matka umarła w czwartek o 5 nad ranem po długiej bitwie z chorobą Parkinsona - _powiedziała AFP córka projektantki Nathalie Rykiel. Sonia Rykiel urodziła się w 1930 roku w podparyskim Neuilly, w rodzinie polsko-rumuńskich-rosyjskich żydowskich emigrantów. Jej początki w świecie mody przypadły na lata 50-te ubiegłego stulecia, po tym, jak wyszła za mąż za Sama Rykiela, właściciela jednego z eleganckich paryskich butików.
Kariera Soni Rykiel nabrała tempa, gdy na początku lat sześćdziesiątych jej sweter pojawił się na okładce ELLE. Niedługo potem do butiku Laura przyszła sama Audrey Hepburn, kupując od projektantki 14 swetrów! To był moment przełomowy. W ciągu zaledwie kilku lat dzianinowe królestwo „projektantki o płomiennych włosach” rozrosło się do niebotycznych rozmiarów. Kultowy model wybrany przez Audrey Hepburn, z długimi, wyciągniętymi rękawami, nazwany „poor boy sweater”, zaczęła nosić cała Europa, w różnych wersjach i kolorach!
W 1965 roku Sonia i Sam Rykielowie rozwiedli się, a trzy lata później Sonia Rykiel założyła własny dom mody na 6 rue de Grenelle w Paryżu. W 1967 roku amerykański magazyn Women's Wear Daily po raz pierwszy określił projektantkę „królową dzianiny", a określenie to na zawsze przylgnęło do jej twórczości. Przez dziesięciolecia nazwisko Soni Rykiel kojarzyło się głównie z dzianiną, która była znakiem rozpoznawczym jej projektów.
Kobiecość, sensualność, niezależność - to słowa, którymi najczęściej określana była jej twórczość.
Lata świetności domu mody Soni Rykiel przypadły na swingujące lata sześćdziesiąte i modę Londynu, a także na kolorowe lata siedemdziesiąte. Dziś jej projekty są nierozerwalnym elementem historii tamtych dekad. Francoise Hardy, Brigitte Bardot czy Audrey Hepburn – to tylko kilka z wielu gwiazd, które kochały jej dzianinowe projekty.
Jej modowa działalności to również ubrania w ciąży. Zainteresowała się tym tematem, gdy sama spodziewała się dziecka i nie mogła znaleźć ubrań, które pasowałyby do jej sylwetki. Pod koniec lat 60-tych Rykiel rozszerzyła swoją działalność również o kosmetyki.
Jej temperament i talent doceniał nie tylko świat mody. Pojawiła się m.in. w filmie Pret-a-porter" Roberta Altmana, dla którego jej postać była jedną z inspiracji całej filmowej historii. Na przestrzeni lat zajmowała się również dekoracją wnętrz, sztuką. Jest autorką kilku książek o historii mody.
Dziś marka Sonia Rykiel rozpoznawalna jest na całym świecie, i jak przed laty, także i dziś kojarzy się głównie z legendarną dzianiną, ubraniami dla kobiet w ciąży i modą dziecięcą. Prezesem domu mody Sonia Rykiel jest jej córka - Nathalie, a dyrektor kreatywną Julie de Libran.
Kilka lat temu Sonia Rykiel wydała biografię pt: „Nie zapomnij, że gram”, w której po raz pierwszy przyznała się do tego, że cierpi na chorobę Parkinsona.
_- Kiedy zaczynałam pracę w modzie, codziennie mówiłam do siebie: "Jutro rzuczę to wszystko!". Ludzie przecież kiedyś się domyślą, że nie mam o tym zielonego pojęcia! - _wspominała po latach w jednym z wywiadów. _- Zawsze przeczuwałam, że na końcu wszyscy się o tym dowiedzą i cała prawda wyjdzie na jaw _