Niebezpieczne zapachy

Zapach leśny, waniliowy, kwiatowy lub morski w twoim samochodzie! Tak kuszą nas producenci zapachów do aut i znajdują wielu klientów. Jednak te produkty mogą być dla nas niebezpieczne - spowodować bóle głowy, a nawet utratę przytomności.

Niebezpieczne zapachy

Zapach leśny, waniliowy, kwiatowy lub morski w twoim samochodzie! Tak kuszą nas producenci zapachów do aut i znajdują wielu klientów. Jednak te produkty mogą być dla nas niebezpieczne - spowodować bóle głowy, a nawet utratę przytomności.

Oferta środków zapachowych i odświeżaczy do samochodów jest ogromna. Ceny są niskie, więc nabywców nie brakuje. Niestety przyjemny zapach dla naszego nosa, wcale nie musi być przyjemny dla całego organizmu, a może się nawet zdarzyć, że będzie niebezpieczny. Każdy środek zapachowy zawiera substancje chemiczne, które mogą uczulać i to nie tylko alergików. - W niektórych zapachach jest tyle składników chemicznych, że nawet zdrowy człowiek po dłuższym przebywaniu w takiej atmosferze może dostać uczulenia - taka jest opinia lekarza alergologa, który zapoznał się ze składem chemicznym jednego z dostępnych na rynku odświeżaczy.

Zapachy są intensywne i działają bardzo długo, nawet do 40 dni. To powoduje, że stężenie substancji chemicznych w samochodzie jest bardzo duże. Ponadto kabina samochodu ma małą objętość, co dodatkowo przyspiesza ewentualne niekorzystne działanie. W wielu przypadkach zapachy lub środki zapachowe nie spowodują skutków ubocznych, ale może się zdarzyć, że w skrajnym przypadku spowodują duszności, bóle głowy, wymioty, zaburzenia widzenia, a nawet utratę przytomności. Objawy te nie zawsze muszą być wyraźne, ale działanie środków chemicznych może przyczynić się do ogólnego większego zmęczenia kierowcy, a więc i spowolnienia reakcji. Jeśli stosujemy środki zapachowe, aby zabić inne przykre zapachy w samochodzie, to zdecydowanie korzystniej będzie, jeśli pojedziemy na myjnię i zlecimy gruntowne czyszczenie wnętrza.

Oczywiście nie wszystkie środki zapachowe są szkodliwe. Decydując się jednak na ich zakup należy sprawdzić skład chemiczny oraz atesty. Środków zapachowych lub innych odświeżaczy powietrza zdecydowanie nie powinni używać alergicy, ponieważ może to doprowadzić do nasilenia się objawów alergii. Również dla osób cierpiących na chorobę lokomocyjną dodatkowe i intensywne zapachy mogą przyczynić się do nasilenia objawów. Zapachów nie powinni stosować także kierowcy spędzający dużo czasu w samochodzie (np. kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin tygodniowo). Na wielu odświeżaczach jest ostrzeżenie, że środki zawarte w zapachu mogą uczulać, ale bardzo mało osób zadaje sobie trud, aby poświęcić kilkanaście sekund czasu na przeczytanie krótkiej ulotki.

Autor: Grzegorz Burda

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)