Trwa ładowanie...
nadwaga
15-03-2012 21:53

Niedosypianie może sprzyjać nadwadze

Zbyt krótki sen może przyczyniać się do problemów z nadwagą - twierdzą amerykańscy naukowcy, których wnioski publikuje serwis Science Daily. Ich badania sugerują, że osoby, które śpią mniej niż sześć godzin konsumują więcej kalorii.

Niedosypianie może sprzyjać nadwadzeŹródło: Thinkstockphotos
d3qz9zw
d3qz9zw

Zbyt krótki sen może przyczyniać się do problemów z nadwagą - twierdzą amerykańscy naukowcy, których wnioski publikuje serwis Science Daily. Ich badania sugerują, że osoby, które śpią mniej niż sześć godzin, konsumują więcej kalorii. Przeprowadzono je w Klinice Mayo zajmującej się leczeniem otyłości.

"Sprawdzaliśmy, czy niedobór snu wpływa na poziom leptyny i greliny (hormonów kontrolujących apetyt - przyp. red.), ilość spożywanego pokarmu oraz spalanie kalorii poprzez aktywność fizyczną" - mówi autor badań kardiolog, dr Virend Somers.

"Niedobór snu jest rosnącym problemem. 28 proc. dorosłych osób przyznaje, że czas ich nocnego snu nie przekracza sześciu godzin" - dodaje współautor analizy dr Andrew D. Calvin.

d3qz9zw

Obserwacje prowadzone były w grupie 17 zdrowych młodych kobiet i mężczyzn, przy czym połowie uczestników "odjęto" jedną trzecią ich normalnego czasu snu. Podczas badań nie stosowano natomiast żadnych ograniczeń związanych z ilością spożywanego pokarmu.

Jak informują naukowcy, osoby, które spały o godzinę i dwadzieścia minut krócej niż grupa kontrolna, każdego dnia spożywały średnio o 549 kalorii więcej, przy czym nie zaobserwowano znaczących różnic związanych z poziomem aktywności fizycznej.

Krótszy sen wpływał na podniesienie poziomu leptyny, hormonu wytwarzanego w tkance tłuszczowej, który zmniejsza apetyt. Powodował spadek poziomu greliny, która zwiększa wydzielanie soków żołądkowych i pobudza apetyt.

Swoje wnioski naukowcy planują zweryfikować podczas szerzej zakrojonych badań.

(PAP/ma)

d3qz9zw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qz9zw