Nienawidzi mężczyzn. "Mam ogromną ochotę utrudnić im życie"

Mizoandria objawia się silną niechęcią lub nienawiścią do mężczyzn. Może utrudniać życie jednak nie tylko osobą, które ją przejawiają, ale również jej otoczeniu. Jak sobie z nią radzić?

Mizoandria to nietypowa przypadłość, objawiająca się niechęcią lub nienawiścią do mężczyzn
Mizoandria to nietypowa przypadłość, objawiająca się niechęcią lub nienawiścią do mężczyzn
Źródło zdjęć: © Getty Images | SimonSkafar

Mizoandria to patologiczna niechęć do mężczyzn, która może objawiać się na najróżniejsze sposoby. Często wiąże się z wychowaniem w patriarchalnej rodzinie, krzywdą, jakiej dana osoba doznała w przeszłości, czy poniżeniem oraz złym traktowaniem przez mężczyzn, w tym ojca bądź partnerów.

Jakie są objawy mizoandrii?

Mizoandria nie jest zwykłą niechęcią. Wiąże się z naprawdę poważnymi objawami, które z biegiem czasu mogą się nasilać. Tym samym kobieta, która się z nią zmaga, może dojść do momentu w życiu, w którym nie będzie mogła wręcz patrzeć na płeć przeciwną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jakie objawy sugerują, że dana osoba cierpi na mizoandrię?

  • strach przed spędzaniem czasu z mężczyznami;
  • bycie napastliwą w kontaktach z mężczyznami;
  • chęć uprzykrzenia życia mężczyznom wyłącznie ze względu na ich płeć;
  • uznawanie mężczyzn za gorszych, głupszych, mniej wartościowych od kobiet;
  • nieuznawanie kompetencji i wiedzy mężczyzn;
  • poczucie, że krzywda, które dzieje się mężczyźnie/mężczyznom nie jest niczym złym - sprawia satysfakcję.

Kobiety, które nienawidzą mężczyzn

Wiele kobiet może sobie nawet nie zdawać sprawy z tego, że cierpi na mizoandrię. Są jednak także takie, które nie tylko wiedzą, że się z nią zmagają, ale czują, kiedy wymyka im się spod kontroli. Kobieta o imieniu Karolina mówiła w rozmowie z "Miastem Kobiet":

"Często po prostu nie jestem w stanie uwierzyć, że mężczyzna ma czyste intencje. Faceci w świecie zdominowanym przez nich samych od zawsze czują się bezpiecznie, podczas gdy to kobieta musi uważać na każdym kroku, by nie zostać zgwałconą, oszukaną lub wykorzystaną. Ich oczywista przewaga w otaczającym nas świecie sprawia, że czasem mam ogromną ochotę utrudnić im życie".

Czy mizoandrię można leczyć? Według specjalistów jest to możliwe, jednak najpierw trzeba znaleźć przyczynę, która ją wywołała. Najczęściej zaczyna się więc od terapii poznawczo-behawioralnej, dzięki której przepracujemy traumę związaną z mężczyznami.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
mężczyźninienawiśćniechęć

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (41)