FitnessNiepokalanek mnisi dobry dla kobiecych hormonów

Niepokalanek mnisi dobry dla kobiecych hormonów

Niepokalanek mnisi dobry dla kobiecych hormonów

Pomaga przetrwać zespół napięcia przedmiesiączkowego, pozwala przywrócić równowagę hormonalną, wpływa stymulująco na owulację, a nawet wykazuje działanie przeciwnowotworowe

Pomaga przetrwać zespół napięcia przedmiesiączkowego, przywraca równowagę hormonalną, wpływa stymulująco na owulację, a nawet wykazuje działanie przeciwnowotworowe - niepokalanek mnisi to bez wątpienia roślina, która ze względu na imponujące właściwości zasługuje na zainteresowanie wielu kobiet.

Nazwa tej rośliny brzmi dość tajemniczo, choć wiele kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy, że wykorzystuje jej działanie, zażywając popularne preparaty przeznaczone m.in. do łagodzenia objawów zespołu przedmiesiączkowego, czyli bólu głowy, zmian skórnych, uczucia obrzmienia piersi, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, wahań nastroju, rozdrażnienia.

Te właściwości niepokalanka odkryto już przed wiekami, a nazwano go mnisim, ponieważ był chętnie stosowany w klasztorach, gdzie przyrządzono z niego rozmaite eliksiry, np. obniżające libido. Dziś uważa się jednak, że roślina działa raczej odwrotnie.

(raf)/(mtr), WP Kobieta

1 / 5

Siła małych ziarenek

Obraz
© 123RF

Ten niewielki krzew pochodzi z krajów leżących w basenie Morza Śródziemnego, a także środkowej Azji. We Włoszech czy Grecji jest chętnie uprawiany w ogródkach, głównie ze względu na urocze fioletowe kwiaty i okazałe liście.

Jednak prawdziwym skarbem są małe owoce niepokalanka. Ze świeżych można przyrządzać nalewkę o cennych właściwościach leczniczych, jednak najłatwiej dostępną w Polsce formą (oczywiście oprócz preparatów w aptekach) są suszone jagody tej niezwykłej rośliny.

2 / 5

Stymulacja receptorów

Obraz
© 123RF

Długo można wyliczać cenne składniki owoców niepokalanka mnisiego. Znajdziemy w nich m.in. działające przeciwzapalnie i antybakteryjnie glikozydy irydoidowe, garbniki, a także flawonoidy - związki charakteryzujące się silnym działaniem antyoksydacyjnym i przeciwnowotworowym, usuwające z organizmu wolne rodniki, które mogą uszkadzać tkanki i przyspieszać proces starzenia się organizmu.

Jednak być może najbardziej wartościowym składnikiem owoców są diterpeny, które stymulują receptory dopaminowe w podwzgórzu i przysadce mózgowej, regulując wydzielanie hormonów, zwłaszcza prolaktyny. Jej nieodpowiedni poziom staje się przyczyną zespołu napięcia przedmiesiączkowego, ale także zaburzeń cyklu menstruacyjnego.

3 / 5

Korzystny dla owulacji i w okresie menopauzy

Obraz
© 123RF

Hamując wydzielanie prolaktyny, niepokalanek zmniejsza także dolegliwości związane z mastodynią (bardzo często dopadające kobiety schorzenie, objawiające się bólem piersi połączonym z ich obrzękiem oraz znacznym powiększeniem).
Co ciekawe, zażywany w małych ilościach niepokalanek pobudza uwalnianie prolaktyny, natomiast w dużych dawkach ją hamuje. Wykazuje również działanie estrogenne, które warto wykorzystać w łagodzeniu nieprzyjemnych konsekwencji menopauzy (uderzeń gorąca, nadmiernej potliwości, zaburzeń snu, zawrotów głowy, uczucia zmęczenia, nastrojów depresyjnych, drażliwości, kołatania serca czy uczucia duszności).

Preparaty z niepokalanka zwiększają również wydzielanie hormonu luteinizującego, który wpływa stymulująco na owulację. Z niektórych badań wynika, że roślina ma także działanie przeciwnowotworowe i pomaga zapobiegać rakowi jajnika czy szyjki macicy.

4 / 5

Jak stosować niepokalanka

Obraz
© 123RF

Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście zakup w aptece preparatów zawierających ekstrakt z owoców tej rośliny (na ulotkach często ukrywającej się pod łacińską nazwą agnus castus).

W internecie i sklepach zielarskich możemy też dostać suszone owoce niepokalanka, z których warto przygotować napar - łyżkę suszu zalewamy 200 ml wrzącej wody lub mleka, odstawiamy pod przykryciem na 20 minut i przecedzamy. Pijemy pół szklanki 2-3 razy dziennie, nie tylko przy problemach miesiączkowych czy hormonalnych, ale również zakażeniach przewodu pokarmowego i układu oddechowego, nieżycie oskrzeli i gardła, kaszlu, nerwicy żołądka, anginie czy zaburzeniach trawienia.

Nalewka lub napar z niepokalanka działają wykrztuśnie, uspokajająco, moczopędnie i przeciwgorączkowo. Wzmacniają serce oraz poprawiają krążenie krwi.

5 / 5

Z czym nie można go łączyć?

Obraz
© 123RF

Jeśli zażywamy preparaty z tej rośliny do uregulowania systemu hormonalnego, pamiętajmy, że takie działanie wymaga czasu - zwykle efekty pojawiają się po 2-3 miesiącach.

Niepokalanka nie należy stosować z lekami przeciwdopaminowymi. Roślina wzmaga również działanie farmaceutyków zawierających progesteron (np. doustnych środków antykoncepcyjnych ). Nie powinna być używana w czasie ciąży, a w okresie karmienia piersią korzystanie z niepokalankowych preparatów wymaga konsultacji z lekarzem.

(raf)/(mtr), WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)