GotowaniePrzepisyNietypowe zastosowania mleka

Nietypowe zastosowania mleka

Nietypowe zastosowania mleka
Źródło zdjęć: © 123RF.COM

Mleko ma nie tylko wartości odżywcze. Może przydać się również do wielu innych celów.

W skład mleka wchodzą liczne aminokwasy połączone wiązaniami peptydowymi. Bogate w lipidy, proteiny oraz witaminy jest substancją o wielowymiarowym działaniu leczniczym.
Masz tendencję do zjadania zbyt obfitych posiłków? Wypij szklankę mleka na 15 minut przed jedzeniem. To sprawi, że szybciej poczujesz się najedzona. Mleko zawiera dużo białka i daje uczucie sytości powstrzymując przed sięganiem po duże porcje.

Mleko jest źródłem witaminy B12. Wpływa pozytywnie na pracę serca, łagodzi bóle przedmiesiączkowe.
Jest doskonale znanym składnikiem wielu kosmetyków. Wapń obecny w mleku bierze udział w syntezie kolagenu. Kwas mlekowy zwęża pory, lekko wybiela i złuszcza skórę. NNKT działają natłuszczająco, wygładzają skórę. Proteiny pobudzają produkcję kolagenu i elastyny. Przeciwutleniacze oraz flawonoidy odżywiają skórę.

(gabi/mtr), kobieta.wp.pl

1 / 4

Mleczne kosmetyki

Obraz
© 123RF

Producenci kosmetyków wykorzystują działanie przeciwzapalne i łagodzące, włączając proteiny mleczne do produktów na łuszczycę, trądzik oraz łupież.

Kąpiel w mleku

Mleko może mieć zbawienny wpływ na twoją skórę. Wystarczy, że do przygotowanej kąpieli dolejesz szklankę lub dwie. Warto do takiej mieszanki dołożyć również kilka łyżek miodu. Ciało stanie się nawilżone i miękkie w dotyku.

Mleczna maseczka

Z mleka w proszku można przygotować maseczkę. Należy je wymieszać z wodą w takich proporcjach, by tworzyło konsystencję pasty, którą można nałożyć na twarz. Maseczkę warto pozostawić na około 10 minut, a następnie spłukać. Można też dodać rozmaite olejki i inne składniki, np. złuszczające (jak zmielone skorupki orzechów). Taki mleczny kosmetyk świetnie nawilża i dożywia skórę, zawiera bowiem witaminę A, ryboflawinę, niacynę, witaminy B6 i B12. Alfa-hydroksy kwasy w mleku złuszczają skórę redukując powstawanie zmarszczek i przebarwień.

Mleczny tonik

Na wacik kosmetyczny nanieść niewielką ilość mleka, przetrzeć twarz i pozostawić na około 10 minut. Po tym czasie dokładnie zmyć letnią wodą. Mleko zwęzi pory, sprzyja ich oczyszczaniu oraz wygładzi skórę.

Mleczna maska na włosy

Pół szklanki maślanki zmieszać z surowym żółtkiem jaja oraz kilkoma kroplami soku z cytryny. Powstałą mieszankę wmasować we włosy i skórę głowy, zostawić na parę minut. Po tym czasie maskę dokładnie spłukać i umyć delikatnym szamponem. Maseczka nawilży i odżywi włosy, które staną się błyszczące.

2 / 4

Mleczne leki

Obraz
© 123RF

Kwaśne mleko, jogurt czy kefir stabilizują pracę żołądka, nawadniają organizm i podnoszą poziom cukru we krwi. Dzięki temu mleko jest skutecznym "lekiem" na kaca. Zawiera cysteinę, aminokwas zobojętniający aldehyd octowy, który jest metabolitem alkoholu - substancją wywołującą: ból głowy, nudności, wymioty (czyli objawy kaca).

Mleczne przetwory łagodzą swędzenie po ukąszeniu przez owady. Co więcej, zawarte w nim enzymy pomagają w złagodzeniu obrzęku. Aby przygotować leczniczy preparat, należy zmieszać mleko, maślankę, kefir lub jogurt z wodą i solą i polać nim swędzące miejsce i po chwili zmyć. Zaczerwienienie powinno ulec znacznemu zmniejszeniu, a swędzenie istotnie osłabnąć.

Mleko jest doskonałym środkiem łagodzącym na oparzenia. Oparzoną skórę wystarczy posmarować kwaśnym mlekiem. Białko oraz witaminy A, D i E pomagają szybciej zregenerować zniszczony naskórek.

3 / 4

Do czyszczenia

Obraz
© 123RF

Cerata kuchenna lub linoleum na podłodze wyglądają nieświeżo? Zabrudzenia świetnie usunie woda z mlekiem. Dzięki niej cerata czy linoleum nie stracą koloru ani faktury, a wszystkie zanieczyszczenia znikną.

Na srebrnej biżuterii czy sztućcach z czasem pojawiają się nieestetyczne przebarwienia. Srebrne błyskotki zamocz w mleko na 30-45 minut (najlepiej sprawdzi się tutaj zsiadłe mleko). Potem umyj w ciepłej wodzie i wytrzyj do sucha.

Zamszowe rzeczy są trudne do wyczyszczenia. Zabrudzeń pozbędziesz się dzięki mleku. Lekko je podgrzej, aby było ciepłe, a następnie maczaj w nim gąbkę lub szmatkę. Ta metoda świetnie sprawdzi się również w przypadku lakierowanych butów.

Skórzana odzież i dodatki wymagają specjalnej pielęgnacji. Co jakiś czas dobrze zafundować im odświeżającą kurację z mleka. Szczoteczkę lub szmatkę zanurzaj w roztworze przygotowanym z mleka i sody (łyżeczka sody na 250 ml tego płynu). Delikatnie pocieraj skórzaną powierzchnię, a potem wytrzyj do sucha.

4 / 4

Mleko w kuchni

Obraz
© 123RF

Mrożenie ryb może wpływać na ich wygląd i smak - po rozmrożeniu mogą stać się wysuszone i kiepsko wyglądać. Smażona ryba będzie smaczniejsza, jeśli wcześniej zamoczymy ją w mleku i obtoczymy w mące.

Wątróbkę moczy się w mleku - zbieleje i nabierze delikatnego smaku. Jeśli chcemy poprawić smak wątroby , należy ją na kilka godzin przed użyciem włożyć do mleka z wodą.

Pieczeń będzie krucha i delikatniejsza, jeżeli na parę dni przed pieczeniem zalejemy ją roztrzepanym kwaśnym mlekiem.

Kalafiory będą białe i nie będą wydzielać przykrego zapachu w czasie gotowania, jeżeli do wody dodamy trochę mleka i cukru. Jeżeli brokuły, szparagi, kapustę, brukselkę i brukiew gotować będziemy z dodatkiem mleka, uzyskamy lepszy smak i unikniemy nadmiernych strat witaminy C (mleko chroni ją przed utlenieniem).

Brukselka będzie znakomita, jeżeli po podgotowaniu odlejemy pierwszą wodę i dogotujemy kapustę w mleku.

(gabi/mtr), kobieta.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (77)