Nigdy nie bierz do lasu. Przyciąga kleszcze jak magnes

Właśnie trwa w najlepsze drugi szczyt aktywności kleszczy w roku. Musimy się przed nimi bronić, jeśli nie chcemy się narazić na poważne choroby. Chcesz wiedzieć, co przyciąga do ciebie kleszcze? Czytaj dalej...

Drugi szczyt aktywności kleszczy w roku przypada na wrzesień
Drugi szczyt aktywności kleszczy w roku przypada na wrzesień
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Sezon na kleszcze trwa w Polsce praktycznie cały rok. Niebezpieczne pajęczaki pasożytujące na ludziach i zwierzętach budzą się do życia w okolicach marca i są aktywne do późnej jesieni, a czasem nawet dłużej. Ocieplenie klimatu sprawiło, że przypadki pokąsania przez kleszcze są notowane nawet zimą, w grudniu czy styczniu. W dodatku całkiem niedawno okazało się, że popularny przedmiot, którego używamy praktycznie nieustannie, przyciąga kleszcze jak magnes.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Odkleszczowe zapalenie mózgu. Coraz więcej przypadków w Polsce

Kleszcze zagrażają ludziom i zwierzętom

Przed atakami tych niebezpiecznych pajęczaków trzeba się stale chronić, bo choroby odkleszczowe to nie żart, a ich powikłania mogą mieć bardzo ciężki przebieg. Pajęczaki żywią się krwią ludzi i zwierząt, a ich obecność na ciele jest niewyczuwalna. Kleszcza z reguły dostrzegamy dopiero, gdy w miejscu ukąszenia pojawia się rumień. To oznacza, że zdążył się dobrze wbić i posilić. Kleszcza należy usunąć jak najszybciej. W aptekach są dostępne tzw. kleszczołapki, dzięki którym zrobimy to sami – szybko i skutecznie.

Nie wszystkie kleszcze są nosicielami groźnych chorób, jednak po ukąszeniu może dojść np. do zapalenia rdzenia kręgowego, opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenia mózgu. Wywoływane przez wirusy choroby rozwijają się szybko i pociągają za sobą poważne powikłania neurologiczne. Ogromnym zagrożeniem dla ludzi jest też wywoływana przez kleszcze borelioza, która atakuje skórę, układ nerwowy, stawy i serce, a dla psów – babeszjoza czy anaplazmoza.

Nie bierz tego na spacer – wabi do ciebie kleszcze

Kleszcze już z daleka wyczuwają człowieka poprzez zapach potu, a raczej znajdującego się w nim kwasu masłowego i amoniaku. Dlatego najlepiej wybierać się na spacer, nosząc świeże, nieprzepocone ubranie, albo – jeśli istnieje taka możliwość – nosić ze sobą zapasową koszulkę i w razie potrzeby zmienić ją w trakcie wędrówki. Słodkie, kwiatowe perfumy również mogą stanowić wabik na kleszcze, więc lepiej ich unikać podczas spaceru w lesie czy nad jeziorem.

Wciąż niewiele osób wie, że na kleszcze bardzo silnie działają telefony komórkowe. Pajęczaki te są wrażliwe na promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwości 900 MHz, którego źródłem są m.in. komórki. Właśnie dlatego przed wyjściem na spacer lepiej zostawić telefon w domu. Dzięki temu nie tylko uchronimy się przed kleszczami, ale też bardziej zrelaksujemy, bo nikt i nic nie będzie nam przeszkadzać.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
kleszczsezon na kleszczechoroby odkleszczowe

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (45)