Patent leśnika na kleszcze. Żaden nie zdąży się wbić

Jak ustrzec się przed kleszczami?
Jak ustrzec się przed kleszczami?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Jukka Palm

07.09.2023 13:11, aktual.: 07.09.2023 15:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wrzesień to miesiąc drugiego szczytu aktywności kleszczy. Dlatego teraz zalecamy szczególną ostrożność podczas wycieczek do lasów, przechadzek po łąkach oraz weekendów spędzanych na działkach. Jak ustrzec się przed tymi niebezpiecznymi pajęczakami? Leśnicy mają na to swój patent.

Mało kto wie, że w Polsce żyje aż 19 gatunków kleszczy. Najpowszechniej występują w wilgotnych lasach mieszanych, ale także na łąkach, w parkach czy na działkach rekreacyjnych. Te siejące postrach pajęczaki najbardziej aktywne są na przełomie maja i czerwca oraz we wrześniu, czyli w tzw. sezonie grzybowym. Dlaczego musimy mieć się na baczności? Wgryzający się w skórę kleszcz może zarazić nas m.in. boreliozą czy kleszczowym zapaleniem mózgu. O dziwo to mieszkańcy nie wsi, a dużych miast są bardziej zagrożeni.

"Największy odsetek zakażonych kleszczy występuje w okolicach dużych miast, co ma związek z tym, że jest tam więcej drobnych gryzoni, które są głównym źródłem infekcji. Na przykład szacuje się, że w Warszawie aż 25 proc. samic kleszczy jest zainfekowanych boreliozą" – mówi dla Serwisu Zdrowie dr Marta Supergan-Marwicz, ekspertka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Odpowiedni ubiór to podstawa

Jak uchronić się przed kleszczami? Podczas wycieczki do lasu, zawsze warto mieć na głowie czapkę, gdyż te mikroskopijne pajęczaki skaczą na nas z drzew. Przechadzasz się między wysokimi trawami? Nie zapomnij o długich spodniach lub co najmniej jasnych, wysokich skarpetkach.

Trik na ochronę przed kleszczami

Jednak należy wiedzieć, że kleszcza możemy nieopatrznie "zebrać" i przynieść ze sobą do domu na ubraniu. Leśnicy z Karkonoskiego Parku Narodowego podzielili się jednak na Twitterze swoim patentem na ten problem. Wystarczy jak najszybciej użyć rolki do ubrań, która kosztuje kilka złotych. Oczywiście warto również przed wyjściem z domu spryskać się preparatem odstraszającym kleszcze. Odstraszająco zadziałają również olejki eteryczne, np. z lawendy, goździków, szałwii, tymianku, drzewa herbacianego, trawy cytrynowej czy mięty pieprzowej.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta