Nigdy nie rób tego z kopcami. Polacy nagminnie popełniają błąd

Krety spędzają sen z powiek każdego ogrodnika. Szkodniki rozkopują trawnik, o który tak pieczołowicie dbamy, uszkadzając też systemy korzeniowe roślin. Zdaniem Mai Popielarskiej obecność kretów w ogrodzie to mimo wszystko pozytywny znak.

Popielarska
Popielarska
Źródło zdjęć: © AKPA, Adobe Stock

09.05.2023 | aktual.: 09.05.2023 09:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Krety uznawane są przez ogrodników za szkodniki. Pozostawiają za sobą nieestetyczne kretowiska, rujnują wypielęgnowane trawniki i podgryzają korzenie roślin. Ich obecność w ogrodzie jest jednak pozytywnym sygnałem. Maja Popielarska przyznaje w rozmowie z WP Kobietą, że nie warto pozbywać się tych zwierząt z ogrodu. Ma także dla ogrodników pewną cenną poradę.

Dlaczego krety pojawiają się w ogrodzie? Maja Popielarska wyjaśnia

Maja Popielarska to znana prezenterka pogody oraz specjalistka od roślin i aranżacji ogrodów. Od 2004 roku prowadzi własne programy, w tym popularny format "Maja w ogrodzie". W wywiadzie udzielonym WP Kobiecie przyznała, że nigdy nie wygania kretów z ogrodu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Z ogrodem jest jak z dobrą restauracją. Do takiego lokalu kolejki ustawiają się nie bez powodu. Jeśli dają dobrze zjeść, knajpa szybko się zapełni. Tak samo jest z ogródkiem. Obecność kreta w ogrodzie to znak, że nasza gleba jest zdrowa - wyjaśnia Maja Popielarska.

Ekspertka od ogrodów zdaje sobie sprawę z tego, że widok przekopanego trawnika nie należy do przyjemnych. Podkreśla przy tym jasno, że mimo wszystko nie mamy prawa zabijać zwierząt.

- Nawet jeśli wypędzimy jednego kreta z ogrodu, przyjdą kolejne, więc to tylko chwilowe rozwiązanie problemu - dodaje.

Do czego może przydać się ziemia z kopców?

Maja Popielarska radzi, aby traktować obecność kretów jako okazję. - Ziemia pozyskana z kopców jest napowietrzona i może się przydać do przesadzania roślin doniczkowych - radzi w rozmowie z WP Kobietą.

Krety zamieszkują gleby bogate w składniki odżywcze. Nie tolerują skażonej chemicznie lub zawierającej szkodliwe gazy ziemi. Budując system podziemnych korytarzy, zwierzęta przewietrzają podłoże i je meliorują. Co ciekawe, w miejscach bytowania kretów zauważa się krótsze zaleganie wody po intensywnych opadach. Warto więc dwa razy przemyśleć próbę pozbycia się tych stworzeń z ogrodu.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Komentarze (54)