Nigdy nie sadź obok siebie. Plony zmarnieją w oczach

Nigdy nie sadź obok siebie. Plony zmarnieją w oczach

Pomidory nie lubią towarzystwa ziemniaków i kapusty
Pomidory nie lubią towarzystwa ziemniaków i kapusty
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
23.05.2023 13:32, aktualizacja: 23.05.2023 13:45

Samodzielna uprawa owoców i warzyw jest wymagająca, ale i bardzo satysfakcjonująca. Zanim zabierzesz się za sadzenie, dowiedz się, jakie rośliny nie przepadają za swoim towarzystwem. Dzięki tej wiedzy latem będziesz cieszyć się obfitym plonem.

Jeśli powierzchnia twojej działki czy ogrodu jest mocno ograniczona, warto zastosować się do zasad uprawy współrzędnej. To nic innego jak sadzenie kilku różnych gatunków roślin w jednym rzędzie. Nie mogą być to jednak przypadkowe rośliny, bowiem nie każde sąsiedztwo im służy.

Na czym polega świadome ogrodnictwo?

Mogłoby się wydawać, że uprawa jakichkolwiek warzyw i owoców sprowadza się do zasiania ich w ziemi i regularnego podlewania. Tak to wygląda w teorii. W praktyce jest to znacznie bardziej skomplikowana sprawa. Każdej roślinie trzeba zapewnić odpowiednią ziemię. Jedne rośliny potrzebują żyznej i przepuszczalnej ziemi, drugie zaś gliniastej i piaszczystej. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku stanowiska czy rodzaju użytego nawozu, a nawet podlewania.

Dlatego też, decydując się na uprawę warzyw i owoców, czy też kwiatów, warto zainteresować się świadomym ogrodnictwem. Zakłada ono zdobycie wiedzy dotyczącej wymagań konkretnych gatunków roślin, a także wiedzy dotyczącej tego, które rośliny oddziałują na siebie pozytywnie, a które negatywnie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tych roślin nie sadz obok siebie. Ich uprawa może się nie udać

Niektóre rośliny mają niemalże identyczne wymagania względem gleby, stanowiska, nawozu czy częstotliwości podlewania. I właśnie takie rośliny powinno sadzić się obok siebie. Niestety, niektóre rośliny posadzone obok siebie stają się mniej odporne na choroby, a także na ataki szkodników. Co gorsza, rosnąc, zabierają sobie nawzajem składniki odżywcze z gleby, co doprowadza do tego, że przestają się rozwijać.

Jakich roślin nie powinno więc sadzić się obok siebie? Najgorzej znoszą swoje sąsiedztwo: cebula z warzywami strączkowymi, ziemniaki z dynią, ogórkiem, pomidorem i słonecznikiem, kapusta z pomidorem, marchewką, pietruszką i fasolą, ogórki z ziołami (bazylia, oregano, lubczyk, itp.) oraz cukinia z ziemniakami, rzodkiewką i pomidorem.

Jeśli chodzi zaś o drzewa i krzewy, nie warto sadzić obok siebie: jałowca i gruszy, sosny i porzeczki, a także modrzewia i świerku. Każda z tych roślin zasadzona obok siebie zwiększa ryzyko ataku szkodników, a także rozwoju chorób grzybowych.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta