Nigdy nie wkładaj do święconki. Wiele osób nie ma tej wiedzy
Produkty, które wkładamy do koszyczka wielkanocnego, nie są przypadkowe. Każdy z nich ma znaczenie symboliczne. Tradycja święcenia pokarmów sięga VIII wieku, a w XVI wieku ustalono, co dokładnie powinno znajdować się w koszyczku ze święconką.
04.04.2023 | aktual.: 04.04.2023 13:18
W VIII wieku koszyczki wielkanocne były naprawdę imponujących rozmiarów, a to dlatego, że wówczas wkładano do nich wszystkie produkty, które miały zostać spożyte w trakcie Niedzieli Wielkanocnej. Wkrótce potem uznano, że jedzenie powinno być symbolicznych rozmiarów i co najważniejsze, mieć symboliczne znaczenie.
Już wtedy ustalono, że w święconce powinno znajdować się jajko (symbol nowego życia), chleb, wędliny/kiełbasa, sól (chroniąca przed zepsuciem), pieprz, baba wielkanocna i baranek (symbol zmartwychwstania) oraz chrzan. W niektórych krajach i regionach w święconce umieszcza się także miód, jako symbol wiecznego życia.
Tego nie wkładaj do koszyczka wielkanocnego. To niezgodne z naukami kościoła
Chociaż większość z nas trzyma się tradycji, trzeba przyznać, że współczesne koszyczki wielkanocne znacznie różnią się od swoich pierwowzorów. Jeśli chcesz przygotować święconkę zgodnie z naukami Kościoła, nie wkładaj do niej zajączka, alkoholu ani zabawek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chociaż zajączek nieodłącznie kojarzy się z Wielkanocą, jest to symbol świecki, a według niektórych źródeł sięga tradycji pogańskiej, bowiem uważany był za symbol płodności. Tradycyjnie, w koszyczku powinien znajdować się baranek, symbolizujący zmartwychwstanie Jezusa.
Część z nas decyduje się na włożenie do święconki niewielkiej ilości alkoholu, najczęściej w postaci 100 ml buteleczki. Według nauk kościoła jest to niedopuszczalne i przede wszystkim - nie na miejscu.
Tradycja jasno wskazuje, że koszyczek wielkanocny powinien być skromny. Można przyozdobić go bukszpanem i serwetką. Nie powinno przyozdabiać się go figurkami, wstążkami, kwiatami czy pluszakami, po które często sięgają dzieci.
Wielkanoc to najważniejsze święto dla chrześcijan, dlatego też, z szacunku do religii, powinno trzymać się jasno określonych wytycznych ustanowionych wieki temu przez duchownych.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl