FitnessNiscy mężczyźni żyją dłużej

Niscy mężczyźni żyją dłużej

12.05.2014 13:24, aktualizacja: 12.05.2014 16:31

Mężczyźni o niskim wzroście częściej dożywają sędziwego wieku - wynika z badań przeprowadzonych na Hawajach i opublikowanych w piśmie "PLOS ONE".

Mężczyźni o niskim wzroście częściej dożywają sędziwego wieku - wynika z badań przeprowadzonych na Hawajach i opublikowanych w piśmie "PLOS ONE".

Naukowcy z Kuakini Medical Center w Honolulu wykazali, że mężczyźni o niskim wzroście częściej posiadają wariant genu FOXO3, który sprzyja długowieczności. Niżsi panowie byli ponadto mniej narażeni na nowotwory i mieli niższy poziom insuliny we krwi.

Badania rozpoczęły się w 1965 roku i objęto nimi ponad 8 tys. mężczyzn urodzonych w latach 1900-1919 o obywatelstwie amerykańskim, ale japońskim pochodzeniu. Przez lata regularnie monitorowano stan zdrowia i styl życia uczestników. Około 1200 mężczyzn żyło ponad 90 lat, a około 250 wciąż żyje.

Mężczyźni, których wzrost nie przekraczał 158 cm, żyli najdłużej. Zaobserwowano przy tym, że wraz dodatkowymi centymetrami skracała się długość życia.

"Te badania po raz pierwszy wskazują na związek genu FOXO3 ze wzrostem człowieka. Było to wcześniej stwierdzone podczas badań na modelu zwierzęcym. Taka sama lub bardzo zbliżona wersja genu występuje u myszy, nicieni, much, a nawet u drożdży" - mówi dr Bradley Willcox, jeden z autorów badań. (PAP)

koc/ mrt/

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (18)
Zobacz także