FitnessNowe piersi po mastektomii

Nowe piersi po mastektomii

Rekonstrukcja piersi to szansa powrotu do normalnego życia dla większości kobiet po mastektomii. Utrata piersi, istotnego atrybutu kobiecości, jest dodatkowym źródłem stresu towarzyszącego walce z rakiem. Przerażenie po postawieniu diagnozy, radość z pomyślnych rokowań mijają i kobieta musi się zmierzyć ze swym nowym wizerunkiem, trudnym do zaakceptowania. Czuje się gorsza, mniej atrakcyjna.

Nowe piersi po mastektomii
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Rekonstrukcja piersi to szansa powrotu do normalnego życia dla większości kobiet po mastektomii. Utrata piersi, istotnego atrybutu kobiecości, jest dodatkowym źródłem stresu towarzyszącego walce z rakiem. Przerażenie po postawieniu diagnozy, radość z pomyślnych rokowań mijają i kobieta musi się zmierzyć ze swym nowym wizerunkiem, trudnym do zaakceptowania. Czuje się gorsza, mniej atrakcyjna.

To jest okaleczenie i nawet patrzenie na siebie w lustrze jest bardzo przykre – mówi Wiesława Kunicka, wiceprezes Klubu Amazonek Warszawa Centrum. – Jestem 10 lat po rekonstrukcji piersi i wiem, jak jest to ważne dla komfortu życia, a zwłaszcza dla kobiecej psychiki. Coraz więcej Polek, w różnym wieku, decyduje się na taki zabieg, choć na razie mniej niż w krajach Europy Zachodniej czy USA, gdzie korzysta z tego 30 proc. kobiet po mastektomii.

Rekonstrukcje piersi wykonują placówki medyczne związane z NFOZ i prywatne kliniki medycyny estetycznej. Jak twierdzi dr Adam Gumkowski, szef AG Klinik, stosują one podobne metody operacyjne, nie odbiegające od praktykowanych w innych krajach. Metod jest kilka, z których każda ma zalety i wady.

Wybór metody zależy od stanu zdrowia, budowy ciała, wielkości piersi, ilości tkanek pozostałych po mastektomii, stylu życia i osobistej decyzji kobiety. Przeciwwskazaniami do zabiegu są: choroby sercowo-naczyniowe, zaburzenia krzepliwości krwi, przewlekłe choroby płuc, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość oraz palenie tytoniu.

Metody rekonstrukcji

Rekonstrukcja może być wykonana w czasie tej samej operacji, co mastektomia (rekonstrukcja jednoczasowa, natychmiastowa) lub po kilku tygodniach, miesiącach, a nawet latach (rekonstrukcja opóźniona, odłożona). Najczęściej praktykowane są operacje po kilku miesiącach, po zakończeniu badań i dodatkowych terapii. Konieczność zastosowania radioterapii opóźnia termin zabiegu, ponieważ zniszczona naświetleniami skóra musi mieć czas na regenerację.

Rekonstrukcję jednoczasową (metoda najnowsza) stosuje się przede wszystkim u kobiet bardzo młodych, o ile badania wykazują na dobre rokowanie, w przypadkach operacji stanów przedrakowych oraz tzw. mastektomii oszczędzającej skórę. W trakcie zabiegu w miejsce usuniętej tkanki wstawiany jest implant. Chroni to kobietę przed stresem związanym z utratą piersi.

Rekonstrukcja opóźniona polega na odtworzeniu piersi z własnych tkanek (skóra, tkanka podskórna, mięsień) pobranych z brzucha lub pleców, z materiału syntetycznego (silikonowy implant) lub z własnych tkanek i implantu. W pierwszym przypadku zaletą jest materiał własny, dobrze tolerowany przez organizm, wadą kilkugodzinna, obciążająca operacja, blizny w okolicach pobrania tkanek.

Najczęściej stosowana jest druga metoda, polegająca na wstawieniu w rekonstruowane miejsce implantu tzw. expandera (rodzaj silikonowego worka z wentylem), który przez kilka tygodni wypełniany jest specjalnym żelem lub solą fizjologiczną. W ten sposób stopniowo rozciągana jest skóra, tak by mogła pokryć implant odpowiedniej wielkości. Operacja jest jednorazowa lub dwuetapowa. Zaleta: krótszy czas zabiegu, szybszy powrót do aktywności; wada: możliwość pojawienia się komplikacji podczas gojenia.

Najtrudniejsze są pierwsze doby po zabiegu (bolesność, obrzęk, osłabienie). Po 1-3 tygodniach możliwa jest umiarkowana aktywność. Przez 6 tygodni niewskazane jest podnoszenie rąk do góry i pływanie. Powikłania są rzadkie. Objawy, które powinny zaniepokoić, to: znaczny obrzęk piersi, nadwrażliwość na dotyk, wysoka gorączka, zaczerwienienie. Mogą one wskazywać na infekcję lub inne komplikacje.

Rekonstrukcja piersi jest w całości lub w znaczącej części refundowana przez NFOZ (metoda, rodzaj implantów). W prywatnej klinice kosztuje średnio od 7 – 10 tys. zł. Czas oczekiwania zależy od stanu zdrowia kobiety, rodzaju rekonstrukcji i możliwości placówki medycznej. W Centrum Onkologii w Warszawie wynosi 3-4 tygodnie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)