Blisko ludziNowe przepisy. Planujesz ślub? Przygotuj się na zmiany dotyczące ślubu kościelnego

Nowe przepisy. Planujesz ślub? Przygotuj się na zmiany dotyczące ślubu kościelnego

Nowe przepisy. Planujesz ślub? Przygotuj się na zmiany dotyczące ślubu kościelnego
Źródło zdjęć: © iStock.com
14.02.2020 11:51, aktualizacja: 14.02.2020 16:02

Już niedługo wejdą nowe przepisy dotyczące ślubu kościelnego. Planując ślub kościelny/konkordatowy, należy pamiętać o nadchodzących przekształceniach w przepisach kanonicznych. Jeśli planujesz wkrótce wyjść za mąż albo powoli szykujesz się do organizacji wesela, koniecznie zapoznaj się z nowymi zmianami.

Nowe zmiany wchodzą w życie 1 czerwca 2020 roku, dlatego też, jeśli planujesz ślub po tym czasie, musisz liczyć się z tym, że razem z narzeczonym będziecie "solidniej przepytani". O co chodzi ze zmianą przepisów?

Według dekretu Episkopatu więcej uwagi zostanie poświęcone weryfikacji samych narzeczonych przez księży. Kandydaci na przyszłych małżonków będą musieli wstawić się w kancelarii parafialnej najpóźniej na 3 miesiące przed planowanym ślubem.

Po wejściu w życie nowelizacji ślubu kościelnego spotkania z duszpasterzem będą rozpoczynać się modlitwą, a młodzi będą odpowiadać na pytania pod przysięgą – na przygotowane wcześniej Pismo święte oraz krzyż. Oprócz danych osobowych narzeczeni będą musieli podać szczere odpowiedzi na pytania o wiarę, światopogląd, a także o zdrowie w aspekcie seksualnym (impotencję, zaburzenia psychoseksualne, płodność)
.

Ślub kościelny i wymagane dokumenty

Chcąc przygotować się do ślubu kościelnego/konkordatowego, narzeczeni muszą przygotować odpowiednie dokumenty na spotkanie z księdzem.

Spis dokumentów potrzebnych do zawarcia ślubu:

  • dowód osobisty;
  • świadectwo chrztu;
  • potwierdzenie przyjęcia sakramentu bierzmowania;
  • świadectwo katechizacji szkolnej (w niektórych przypadkach, można być zwolnionym z okazania tego dokumentu);
  • zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa;
  • indeks z nauk przedślubnych oraz spotkań w poradni katolickiej.

W niektórych przypadkach ksiądz może stwierdzić zaistnienie tzw. przeszkód w zawarciu małżeństwa. Wówczas wymagane będzie dodatkowe pisemne zezwolenie na ślub kościelny w danym miejscu.

Przeszkody w zawarciu ślubu kościelnego

Istnieje wiele przeszkód uniemożliwiających zawarcie ślubu kościelnego/konkordatowego. Do głównych należą: choroba psychiczna, nałóg oraz wprowadzenie w błąd, co do intencji ślubu. Jednak kapłan może również odmówić udzielenia błogosławieństwa, gdy narzeczeni nie spełniają prawnych wymogów, np. gdy sugerują, że małżeństwo nie jest dobrowolne. Zezwolenie na ślub kościelny nie otrzyma impotent ani osoba, która zmieniła płeć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta