Blisko ludziNowy pomysł na zwiększenie dzietności? Swatanie singli

Nowy pomysł na zwiększenie dzietności? Swatanie singli

Jak zwiększyć dzietność? Ten problem spędza sen z powiek wielu rządom na świecie. Politycy wzbijają się wyżyny kreatywności, by zachęcić młodych ludzi do łączenia się w pary i zakładania rodzin.

Chiński rząd stworzył bazę singli, by łączyć ludzi w pary
Chiński rząd stworzył bazę singli, by łączyć ludzi w pary
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Anna Berkut

13.01.2022 20:55

W obecnych czasach decyzja o powołaniu na świat dziecka nie zapada tak łatwo, jak jeszcze jedno pokolenie wstecz. Młodzi ludzie inaczej niż ich rodzice ustawiają priorytety życiowe. Wielu z nich zależy na dobrym wykształceniu, karierze zawodowej, a następnie - stabilizacji finansowej.

Zmieniło się również podejście młodych do partnerstwa. Coraz więcej osób oddala decyzję o wejściu w stały związek. Zamiast zawierania związku małżeńskiego w młodym wieku, wolą nawiązywać relacje z różnymi osobami, by móc poznać swoje oczekiwania wobec relacji.

Taka postawa nie sprzyja dzietności nie tylko w Polsce, ale również w wielu krajach świata. Jak donosi portal vice.com, politycy Partii Komunistycznej chińskiego miasta Luanzhou, wpadli na pomysł, który ma pomóc młodym ludziom łączyć się w pary.

Randki w ciemno dla singli

W lokalnym samorządzie powstała lokalna baza wolnych kobiet i mężczyzn. Cel? Organizacja spotkań dla singli, by mogli się oni poznać, nawiązać relację, a być może w przyszłości - zawrzeć związek małżeński i powiększyć rodzinę. Władze zapewniają, że chcą stworzyć przyjazną przestrzeń dla młodych ludzi, by mogli oni łatwiej zawierać nowe znajomości damsko-męskie.

- Mamy nadzieję, że poprzez nasze działania samotni mężczyźni i kobiety zbliżą się do siebie - mówią politycy.

Swatanie? Nie, dziękujemy

Pomysł samorządowców nie spotkał się z sympatią mieszkańców Luanzhou. W internecie natychmiast pojawiło się wiele krytycznych komentarzy. Pojawiają się głosy, że propozycja władz nie przystoi do obecnych czasów. Wiele osób uważa, że swatanie ludzi w pracy to relikt przeszłości, którego nie należy ponownie powoływać do życia w XXI wieku.

Długofalowe skutki polityki jednego dziecka

W odpowiedzi na pomysł chińskich władz nie brakuje komentarzy, z których wynika, że niska dzietność w Chinach nie jest wyłącznie skutkiem zmiany mentalności młodych Chińczyków. Przypomnijmy, że jeszcze do 2015 roku w tym kraju obowiązywała polityka jednego dziecka, której celem było ograniczenie przyrostu naturalnego. Miało to kolosalny wpływ na życie rodzinne Chińczyków, czego skutki odczuwalne są do dziś.

Od 2021 roku pozwolono, by Chińczycy mieli troje dzieci na rodzinę.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość.To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Komentarze (44)