Nowy wystrój pokoju

Nowy wystrój pokoju

Nowy wystrój pokoju
13.10.2008 16:03, aktualizacja: 13.10.2008 16:13

Pan Tomek ma pokój o wymiarach 3x4,7m. Zamierza wyremontować go i prosi o pomoc w ustawieniu mebli. Chciałby mieć w pokoju biurko na komputer oraz miejsce na telewizor. Ma już nowy zestaw wypoczynkowy składający się z tapczana, stolika i dwóch foteli.

Pan Tomek ma pokój o wymiarach 3x4,7m. Zamierza wyremontować go i prosi o pomoc w ustawieniu mebli. Chciałby Pan mieć w pokoju biurko na komputer oraz miejsce na telewizor. Ma Pan już nowy zestaw wypoczynkowy składający się z tapczana, stolika i dwóch foteli.

Pewną wątpliwość wzbudza we mnie zakup dwóch foteli, które według mnie średnio mieszczą się w tej przestrzeni. Ale spróbujemy poradzić sobie również z tym.

Pierwszym możliwym ustawieniem jest wersja A .

Po prawej stronie od wejścia ustawiamy szafę ubraniową – niedużą, do 80 cm długości. Biurko w rogu pokoju może być ustawione tak jak na rysunku, może też być narożne. Nad biurkiem, wzdłuż ściany, obok szafy można wstawić regał, a na ścianie powiesić parę półek nad biurkiem.

Zestaw wypoczynkowy powinien się zmieścić naprzeciwko wejścia. Bliżej okna, w rogu między sofą, a ścianą z oknem, można ustawić stolik z lampą lub samą lampę. Naprzeciwko, na ścianie z drzwiami zmieści się jakaś komoda bliżej okna, a na środku pokoju – miejsce pod telewizor.

Druga wersja (rys. B), którą sugeruję w wypadku, gdyby miał Pan tapczan narożny, jest trochę innym podejściem do tematu.

Szafa nadal w tym samym miejscu, natomiast biurko ustawiłam frontem do okna. Biurko wówczas musi być nieco węższe – ok 65 cm. Obok można wstawić wąski blacik z półkami nad nim i pod nim. Obok szafy, za krzesłem, można powiesić półki na wysokości powyżej głowy człowieka siedzącego przy biurku. Telewizor natomiast sugeruję tutaj ustawić na niższym od biurka regale, który może posiadać płytę tylną, wyższą, oddzielającą telewizor od biurka. Obok może stanąć regał. Narożna sofa w rogu pokoju, tyłem do okna, fotele – gdzie sie zmieszczą.

W Pana pokoju polecałabym powalczyć z ustawieniem grzejnika, który w tej chwili niefortunnie umieszczony jest na najdłuższej ścianie, ograniczając możliwości ustawień mebli. Być może przy okazji remontu tego lub następnego, udałoby się przenieść go (lub wymienić na nowy typ i przenieść) – pod okno. Podziała to lepiej, jeśli chodzi o wymianę cieplną w pokoju, a poza tym pokój stanie się ustawniejszy. Bedzie można wówczas zastosować taki układ jak w wersji C.

W tej wersji szafa jak zwykle za drzwiami, biurko może wygodnie stać tak jak na rysunku, ale też tak jak w wersji A, na sofę i foteli mamy trochę więcej miejsca na ścianie z drzwiami. Na najdłuższej ścianie wówczas można ustawić regały, komody i miejsce pod telewizor.

Informacja dla p. Julki oraz Dagmary i Aleksandry – nie mogę Paniom pomóc bez zwymiarowanego rzutu pokoju! Ta sama uwaga do wszystkich pytających – samo zdjęcie wycinka przestrzeni jest dla mnie informacją niewystarczającą.
Wszystkie rysunki – J. Rzepińska

Arch. wnętrz
Joanna Rzepińska