ycipk-3ulz72

Nubuk, zamsz, licowa – jaka skóra będzie najlepsza na zimę?

Uwielbiamy skórzane buty i dodatki, ponieważ charakteryzują się niezwykłą trwałością i są bardzo eleganckie. Wyprawiona skóra pachnie, lekko połyskuje i doskonale chroni przed mrozami. Jednak skóra skórze nierówna. Każda różni się stopniem wyprawienia i każda ma inne właściwości. Która najlepiej sprawdzi się zimą?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dodatki ze skóry naturalnej są bardzo cenione ze względu na trwałość i estetyczny wygląd
Dodatki ze skóry naturalnej są bardzo cenione ze względu na trwałość i estetyczny wygląd (Shutterstock.com)
ycipk-3ulz72

Rodzaje skór naturalnych

Rodzajów skór naturalnych jest naprawdę mnóstwo, ale z reguły dzieli się je ze względu na sposób wyprawienia. Skóra licowa to jedna z najpowszechniejszych. Jest wyprawiona na zewnątrz i pokryta specjalnymi woskami lub substancjami, które wzmacniają jej strukturę i sprawiają, że staje się odporna na wilgoć, zabrudzenia i lekkie uszkodzenia mechaniczne. Do skóry licowej podobna jest skóra lakierowana, która z kolei jest pokrywana specjalnymi lakierami na końcowym etapie produkcji.

ycipk-3ulz72

Innym popularnym rodzajem jest zamsz. Zamsz to wyprawiony spód skóry (tzw. mizdra), który charakteryzuje się krótkimi, przyjemnymi w dotyku włoskami. Zamsz pozostawia ciemne lub jasne smugi, jeśli się przeciągnie po nim palcem w kierunku odwrotnym do wzrostu włosia.

Bardzo podobny do zamszu jest nubuk, z tym że nubuk ma znacznie krótsze włosie i jest delikatnie przeszlifowany z zewnątrz. Nubuk również jest bardzo delikatny i przyjemny w dotyku, przez co często jest mylony z zamszem.

ycipk-3ulz72

Która skóra lepsza na zimę?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każda skóra, jeśli jest odpowiednio pielęgnowana, przetrwa długie i intensywne użytkowanie. Ale ze względów praktycznych najlepsza na mrozy będzie skóra licowa. Dlaczego?

Skóra licowa jest solidnie wyprawiona, dzięki czemu nie przepuszcza wilgoci, ale jednocześnie pozwala ciału oddychać. Dlatego na kapryśną pogodę, pełną pośniegowego błota i kałuż, przydadzą się buty z gładkiej skóry licowej, które przetrwają lata. Czy podobne właściwości ma skóra lakierowana? Otóż nie. Skóra lakierowana jest bardzo podatna na niską temperaturę i uszkodzenia mechaniczne, dlatego lakierowane obuwie najlepiej nadaje się na lato oraz wiosnę.

ycipk-3ulz72

Buty zamszowe czy buty ze skóry nubuk również niezbyt dobrze poradzą sobie podczas mokrej pogody, więc będą idealne na suchą, śnieżną lub bezśnieżną zimę. Aby zimowe buty z zamszu czy nubuku nie przepuszczały wilgoci i nie odbarwiły się, należy je regularnie pokrywać odpowiednimi preparatami.

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3ulz72

ycipk-3ulz72
ycipk-3ulz72