O tych miejscach zapominasz, gdy chronisz się przed słońcem
Myślisz, że prawidłowo nakładasz krem z filtrem ochronnym? A może zapominasz o niepozornych, ale ważnych miejscach. Sprawdź, czy nie szkodzisz swojemu zdrowiu.
Myślisz, że prawidłowo nakładasz krem z filtrem ochronnym? A może zapominasz o niepozornych, ale ważnych miejscach. Sprawdź, czy nie szkodzisz swojemu zdrowiu.
Musimy pamiętać o tym, aby prawidłowo chronić naszą skórę przed promieniami UVA i UVB. Zbyt intensywna ekspozycja na słońce może mieć poważne konsekwencje (m.in. przedwczesne starzenie się skóry).
Oprócz tego grozi nam poparzenie słoneczne. Może się ono objawić na kilka nieprzyjemnych sposobów: od zwykłego zaczerwienienia i podrażnienia skóry, po piekące bąble, które dość długo się goją i wyglądają niezbyt estetycznie.
Jednak największym wrogiem jest czerniak - niezwykle agresywny nowotwór, który w wielu przypadkach jest rezultatem nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. Według ostatnich badań aż do 70 procent Polaków narażonych jest na tę chorobę.
Te najprostsze zasady znamy, przypomnimy je tylko w skrócie: w czasie upałów chronimy głowę, nie wychodzimy na słońce, kiedy grzeje najmocniej (pomiędzy południem a godz. 16). I stosujemy kremy z filtrem. Na całym ciele!
Tymczasem nakładając takie kosmetyki, często niektóre miejsca omijamy, czego konsekwencje mogą być groźne. O które części ciała chodzi?
Tekst: (ma)/(kg), kobieta.wp.pl
Uszy
Według badań, które w 2007 opublikował "The Skin Cancer Foundation Journal" (pismo wydawane przez Fundację Raka Skóry), uszy to trzecie miejsce, w którym najczęściej rozwija się rak podstawnokomórkowy.
Jest to nowotwór, który pojawia się na skutek częstego wystawiania skóry na działanie słońca.
Powieki
To niezwykle delikatne miejsce, które jest równie mocno narażone na poparzenie czy rozwinięcie się nowotworu, co skóra głowy.
Dlatego również należy je smarować kremem do opalania z wysokim filtrem.
Usta
Według danych udostępnionych przez Skin Cancer Foundation, dolna warga jest aż dwunastokrotnie bardziej narażona na rozwinięcie się raka skóry niż warga górna.
Okazuje się również, że mężczyźni są 13 razy bardziej narażeni na raka skóry w tym miejscu niż kobiety.
Przed wakacjami spraw sobie balsam do ust chroniący przed promieniami słonecznymi.
Skóra pod pachami
W tym miejscu skóra jest niezwykle cienka i delikatna, bardzo wrażliwa.
Niestety, często maltretujemy ją depilacją woskiem, goleniem maszynką. Zadbajmy o nią podczas kąpieli słonecznych.
Głowa
Głowę należy osłaniać, kiedy wychodzimy na plażę czy nawet spacer na silnym słońcu. Nie chodzi tylko o ochronę przed udarem słonecznym.
Rak skóry bardzo często może rozwijać się na skórze głowy (szczególnie u osób łysiejących, ale nie tylko).
Dlatego ochrona przed promieniami UV to konieczność.
Miejsca pod kostiumem
Jeśli wydaje ci się, że oparzenia słoneczne nie mogą pojawić się na skórze schowanej pod ramiączkami stanika kostiumu kąpielowego, to jesteś w błędzie. Zdarzają się oczywiście kostiumy, których materiał blokuje promieniowanie UV (przed kupnem sprawdź UPF kostiumu, czyli jego wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej).
Jednak nie każdy taką ochronę posiada. Poza tym ramiączka od stanika mogą się przesuwać i w końcu i tak dojdzie do oparzeń. Dlatego należy smarować całe ciało, najlepiej jeszcze przed założeniem bikini.
Stopy
Kto pamięta o ich ochronie przed słońcem? Zapewne niewiele osób.
A przecież przy wysokich temperaturach nosimy sandały, klapki i odsłonięte stopy są tak samo wystawione na promieniowanie UV, jak reszta ciała.
Dłonie
Wewnętrzna część rąk jest chroniona przez grubą warstwę skóry (podobnie jak pięty), która nie przepuszcza tak łatwo promieni UV i sprawia, że jest to miejsce mniej narażone na oparzenia słoneczne.
Jednak część zewnętrzna ma skórę delikatniejszą i bardziej narażoną na szkodliwe promieniowanie.
Miejsce w zgięciu kolan
Często zapominane i omijane podczas nakładania odpowiednich emulsji czy kremów przeciwsłonecznych.
Warto wsmarować odrobinę preparatu blokującego szkodliwe promieniowanie.