FitnessObowiązkowa cytologia i mammografia

Obowiązkowa cytologia i mammografia

Obowiązkowa cytologia i mammografia
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
22.04.2010 14:17, aktualizacja: 31.05.2010 18:22

Pracujące kobiety będą musiały obowiązkowo wykonywać cytologię i mammografię (badanie mające wykryć raka piersi) - przewidują projekty nowelizacji ustaw: o
świadczeniach opieki zdrow. i Kodeksu pracy, które przygotowało Ministerstwo Zdrowia. Zostały skierowane do konsultacji społecznych.

Kobiety w wieku od 25 do 59 lat przy badaniach okresowych będą musiały wykonać cytologię (mającą wykryć raka szyjki macicy).

Pracujące kobiety będą musiały obowiązkowo wykonywać cytologię i mammografię (badanie mające wykryć raka piersi)
- przewidują projekty nowelizacji ustaw: o świadczeniach opieki zdrow. i Kodeksu pracy, które przygotowało Ministerstwo Zdrowia. Zostały skierowane do konsultacji społecznych. Kobiety w wieku od 25 do 59 lat przy badaniach okresowych będą musiały wykonać cytologię (mającą wykryć raka szyjki macicy)
.

Panie w wieku od 50 do 69 lat będą także musiały wykonać mammografię (badanie mające wykryć raka piersi).

Narodowy Fundusz Zdrowia ma pokrywać koszty badań. Szczegóły dotyczące ich przeprowadzania zostaną określone w rozporządzeniu ministra zdrowia. Prace nad wprowadzeniem obowiązkowej mammografii i cytologii trwają w MZ od 2008 r. Początkowo miały one być wykonywane także przy badaniach wstępnych przed rozpoczęciem pracy. Resort zdrowia wycofał się z tej propozycji.

Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników umieralności na raka szyjki macicy. Co roku umiera na niego 2 tys. kobiet. Wykrycie zmian grożących rakiem szyjki lub wczesnych zmian nowotworowych w szyjce jest możliwe dzięki regularnym badaniom cytologicznym.

Z danych NFZ wynika, że zdecydowana większość Polek nie korzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych. W 2007 roku NFZ wysłał ponad 2,7 mln zaproszeń na badania wykrywające raka piersi (mammografia) oraz ponad 6 mln na badania dotyczące raka szyjki macicy (cytologia). Na pierwsze z tych badań zgłosiło się tylko 23,5 proc. zaproszonych, a na drugie - jedynie 7,5 proc.

Tymczasem specjaliści podkreślają, że nowotwory szyjki macicy oraz piersi, wykryte we wczesnych stadiach, są łatwo wyleczalne - w ponad 90 proc. przypadków.(PAP)

Źródło artykułu:PAP