DomSalonObrazy do salonu – jak dobrać ich rozmiar i styl do charakteru wnętrza?

Obrazy do salonu – jak dobrać ich rozmiar i styl do charakteru wnętrza?

Obraz na ścianie w salonie
Obraz na ścianie w salonie
Źródło zdjęć: © Getty Images | FollowTheFlow
17.09.2021 14:09

Decydujesz się na samodzielną aranżację wnętrza i chcesz, by każde pomieszczenie wyglądało oszałamiająco? Zastosuj w swoim domu lub mieszkaniu ponadczasowe obrazy na ścianach, które całkowicie odmienią wygląd salonu, sypialni, kuchni, a nawet gabinetu. Warto wiedzieć, że już od wieków obrazy są najpopularniejszym dodatkiem aranżacyjnym ożywiającym lokale mieszkalne i usługowe. Jak je wybrać?

Rozmiar obrazów w salonie – jakie ma znaczenie?

Czy rozmiar w przypadku obrazów ma znaczenie? Oczywiście, że tak. Odpowiedni dobór dodatków na ściany w postaci obrazów jest kluczowy, gdyż wpływa na to, jaki charakter będzie mieć dane pomieszczenie.

Jeśli już zdecydowałaś się na montaż obrazu na ścianie, zwróć uwagę też na rozmiar pozostałych elementów wyposażenia Twojego salonu, sypialni lub innego pokoju. Kiedy stawiasz na stylowe dodatki na ścianach, pamiętaj, że źle dobrany rozmiar może przytłoczyć całą aranżację. Zbyt mały obraz nie będzie wystarczająco widoczny, a przesadnie wielki sprawi, że pomieszczenie znacznie się zmniejszy optycznie.

Jeśli już wiesz, w jakiej stylistyce chcesz umieścić obraz na ścianie – czas wybrać jego ostateczny rozmiar. Często może okazać się, że lepszym i bardziej eleganckim rozwiązaniem jest zawieszenie kilku mniejszych kompozycji dopasowanych stylistycznie do aranżacji pomieszczenia. Masz zbyt dużo wolnej przestrzeni nad kanapą? Stwórz oryginalną kompozycję i dopasuj kilka mniejszych obrazów tak, by wypełniły około ¼ wolnego miejsca na ścianie.

Kształt, kolor i stylistyka obrazu do salonu – po co to wszystko?

Co tak naprawdę jest ważne podczas urządzania mieszkania lub domu? Kiedy zdecydujesz się na kupno obrazów do domu, pamiętaj, by dopasować je stylistycznie do pozostałych elementów wyposażenia wnętrza. Kształt obrazów jest równie ważny, jak ich rozmiar i kolorystyka. Najlepiej sprawdzą się dzieła oprawione w kwadratowych lub prostokątnych ramkach. Możesz połączyć też kilka podobnych scen w celu stworzenia jednej, większej kompozycji.

Po co jednak stosować obrazy na ścianach? Między innymi po to, by nadać wnętrzu ponadczasowego charakteru, wprowadzić nieco ekstrawagancji lub po prostu ożywić aranżację. Decydując się na kilka obrazów obok siebie, musisz pamiętać, aby wszystkie były oprawione w takie same ramy pod względem kształtu oraz zbliżone do siebie kolorystycznie. W przeciwnym wypadku możesz nie uzyskać odpowiedniej spójności.

Decydując się na obrazy ścienne, będziesz mogła wybierać pomiędzy różnymi wzorami ram, które różnią się między sobą kolorystyką i kształtem. Obrazy występują w różnych kompozycjach, dlatego zwracaj uwagę na to, co przedstawiają. Do wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym, minimalistycznym i industrialnym doskonale nadadzą się obrazy z motywami roślinnymi lub nawiązujące do zwierząt. Niezależnie od tego, czy wybierzesz dekorację malowaną na płótnie, czy zwykły plakat drukowany oprawiony w ramkę – możesz być pewna, że Twój dom nabierze całkowicie nowego stylu.

Gdzie powiesić obraz w salonie?

Powinnaś odpowiednio wcześnie określić, gdzie umieścić obraz w Twoim salonie, kuchni lub przedpokoju. Pamiętaj, że najlepszym miejscem do umieszczenia tego typu dekoracji jest powierzchnia ściany znajdująca się za kanapą. Możesz też powiesić obraz w pobliżu wyspy kuchennej oraz wzdłuż ścian korytarza. Idealna część dekoracji powinna komponować się z pozostałymi elementami wyposażenia wnętrza, dlatego zawsze dobieraj obrazy tak, by pasowały do Twojego domu lub mieszkania kolorystycznie, stylistycznie i rozmiarowo.

Przy odpowiednim doborze rozmiaru, materiału wykonania ramy, kolorystyki oraz stylu samego dzieła będziesz mogła zaaranżować swój dom w sposób przyciągający uwagę każdego. Pamiętaj, że wybór odpowiedniego obrazu na ściany może być kluczowym elementem całej aranżacji, nadającym wnętrzu charakteru i ponadczasowego stylu.

Źródło artykułu:homebook.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także