FitnessObrzęki ograniczone

Obrzęki ograniczone

Obrzęki ograniczone do niewielkich powierzchni skóry są najczęściej pochodzenia zapalnego. Szczególną ich odmianą są obrzęki o podłożu alergicznym.

10.03.2006 | aktual.: 15.03.2006 14:22

Obrzęki ograniczone do niewielkich powierzchni skóry są najczęściej pochodzenia zapalnego. Szczególną ich odmianą są obrzęki o podłożu alergicznym.

Rzadziej spotykamy się z obrzękami na tle upośledzenia odpływu krwi żylnej lub limfy z danego obszaru. Do obrzęku dochodzi, gdy ilość płynu pozatkankowego przekracza określony, indywidualny dla każdego poziom. Obrzęki powstające na tle zapalnym charakteryzują się współwystępowaniem bólu, zaczerwienienia i upośledzeniem funkcji zajętego obszaru, który na ogół nie daje się (lub jest to możliwe tylko w ograniczonym stopniu) przesuwać względem podłoża. Stan zapalny może być wywołany przez czynniki zakaźne (np. różyczka), chemiczne (substancje żrące) lub fizyczne.

Szczególnym przypadkiem umiejscowionego obrzęku jest miejscowa reakcja alergiczna. Może ona nastąpić po ukąszeniu owada, lub kontakcie fizycznym z substancją wywołującą reakcję (może to być nawet "niewinny" proszek do prania - a nawet jego resztki pozostające na ubraniu).

Charakterystyczne jest (nie tylko zresztą dla skórnych reakcji alergicznych), że wielkość reakcji nie zależy od ilości substancji ją wywołujących.

Upośledzenie w odpływie krwi żylnej może mieć miejsce w przebiegu zakrzepowego zapalenia żył. Choroba ta najczęściej przebiega w obrębie kończyn. Obrzękowi towarzyszy ból i zasinienie dotkniętego obszaru - ze względu na następowy skurcz tętnic. Nowotwory, tętniaki lub procesy zapalne toczące się w sąsiedztwie żył mogą także w konsekwencji prowadzić do upośledzenia odpływu krwi i obrzęków.

Innymi przyczynami obrzęków na tle upośledzonego odpływu krwi w żyłach mogą być: niewydolność zastawek żylnych, rozległe żylaki, naczyniaki i przetoki tętniczo - żylne.

Upośledzony odpływ chłonki może także prowadzić do powstania obrzęków. Stosunkowo często taki objaw rozwija się na tle zapalnym lub inwazyjnym - róża, zakażenie gronkowcem, gruźlica, dur brzuszny a nawet grypa mogą mieć w tym udział. Obserwuje się wtedy zwykle także inne objawy świadczące o etiologii zakaźnej. Wśród osób przebywających w gorącym i wilgotnym klimacie podejrzanymi są także pasożyty z grupy nicieni, które po wniknięciu do organizmu poruszają się naczyniami limfatycznymi.

Zaburzony odpływ chłonki jest bardzo często następstwem toczących się chorób nowotworowych. Zarówno zmiana pierwotna jak i przerzuty nowotworowe mogą zajmować drogi lub węzły chłonne i prowadzić do obrzęków limfatycznych. Czasami dochodzi do uszkodzenia dróg chłonnych w przebiegu operacji.

Inną chorobą, którą należy wymienić wśród przyczyn obrzęków limfatycznych jest słoniowacizna.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)