Obsyp borówkę po podlaniu. Krzewy będą uginać się od owoców

Jak dbać o borówkę?
Jak dbać o borówkę?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Ewa Czarska

02.06.2024 16:14, aktual.: 02.06.2024 16:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tegoroczne przymrozki negatywnie odbiły się na kondycji borówki amerykańskiej. Plon będzie znacznie mniejszy niż w poprzednich latach. Jest jednak sposób, który uratuje część owoców.

Borówka amerykańska to roślina wieloletnia. Może plonować przez nawet 25 lat. Im jest starsza, tym więcej owoców wydaje. Ilość plonu jest uzależniona od pogody. Tegoroczne przymrozki mocno odbiły się na kondycji rośliny.

Doświadczeni ogrodnicy nie pozostawiają złudzeń — w tym roku nie ma co liczyć na duże zbiory. Czy można jakoś pobudzić roślinę do wzrostu? Wypróbuj jeden z poniższych patentów, a zwiększysz tegoroczny plon borówki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak uprawiać borówkę?

Borówka amerykańska to roślina wieloletnia. Po zasadzeniu owocuje przez 20-25 lat. Pierwsze owoce pojawiają się na niej już rok po zasadzeniu, a po czterech latach plon jest już naprawdę obfity.

Jak dbać o borówkę, aby wydawała wiele owoców? Borówka najlepiej rozwija się w ciepłym, osłoniętym od wiatru miejscu. Istotna jest także ziemia, w jakiej rośnie. To roślina kwasolubna, dlatego też należy posadzić ją w kwaśnej, lekkiej i przepuszczalnej ziemi o kwaśnym odczynie.

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie. Borówka amerykańska potrzebuje dużo wody, zwłaszcza w okresie owocowania. Jak często podlewać borówkę? Co najmniej dwa razy w tygodniu, a w okresie suszy codziennie. Wodę należy wlewać bezpośrednio do korzeni.

Borówka amerykańska jest rośliną mrozoodporną, jednak kiedy zaczyna kwitnąć, przymrozek może dotkliwie ją uszkodzić. Tak też było w tym roku. Uszkodzone owoce już nie dojrzeją, co oznacza, że tegoroczny plon nie będzie tak obfity jak w poprzednich latach.

Podlej tym borówkę, a zwiększysz tegoroczny plon

Borówka jest prosta w prawie, jednak w tym roku nie wyda tyle plonów co zwykle. Nie oznacza to, że nie można pobudzić jej do wzrostu. Jak to zrobić? Zacznij od mocnego nawozu. Jaka odżywka będzie najlepsza? Kwas humusowy, który poprawia strukturę gleby i pobudzają roślinę do intensywnego wzrostu. Kupisz go w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie ogrodniczym. Stosuj go zgodnie z zaleceniem producenta, a po kilku tygodniach na krzaku pojawi się więcej dojrzałych owoców.

Pamiętaj też o codziennym podlewaniu borówki. Używaj ok. 10-15 litrów wody na każdy krzak. Po podlaniu obsyp go ściółką z kory lub suszonej trawy, która zapobiegnie nadmiernej utracie wody. Trzymaj się tych zasad, a borówka wyda więcej owoców.

Źródło: Deccoria, Tygodnik Poradnik Rolniczy

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (14)
Zobacz także