Podlej tym borówki amerykańskie. Latem krzewy będą uginać się od owoców

Borówka amerykańska jest nie tylko pyszna, ale przede wszystkim - zdrowa. Zawiera cenną luteinę, która przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu wzrokowego. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zasadzenie borówki w swoim ogrodzie.

Krzew borówki najlepiej rozwija się w bardzo kwaśnej glebie
Krzew borówki najlepiej rozwija się w bardzo kwaśnej glebie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Borówka amerykańska rośnie na krzewach, które zaczynają owocować dopiero po dwóch latach. Niestety, pierwsze plony nie należą do obfitych. Krzewów uginających się pod owocami można spodziewać się dopiero w kolejnych latach, oczywiście, o ile zapewni się im odpowiednie warunki wzrostu.

Podlej tym borówkę. Nie pożałujesz

Borówka potrzebuje bardzo dużo wody, zwłaszcza w trakcie sezonu, który zaczyna się zwykle na początku lipca. Niestety, woda z wodociągów zawiera minerały, które negatywnie wpływają na tę roślinę. Najlepszym rozwiązaniem jest podlewanie krzewu deszczówką. Równie ważna jest sama technika podlewania. Woda powinna trafiać bezpośrednio do korzeni. Należy unikać moczenia liści krzewu, ponieważ mogą rozwinąć się na nich choroby, które wpłyną negatywnie na owoce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Krzew borówki najlepiej rozwija się w bardzo kwaśnym środowisku. Odczyn ziemi powinien wynosić 3,8-4,8 pH. Poziom pH zmierzysz za pomocą papierka lakmusowego, który można kupić niemalże każdej aptece. Wystarczy pobrać próbkę ziemi spod borówki i zalać ją wodą destylowaną. Następnie, papierek trzeba umieścić w ziemi zalanej wodą i pozostawić go tak przez 30 sekund. Po tym czasie na papierku ukaże się konkretny kolor. Na opakowaniu znajdziesz legendę wskazującą, jaki poziom pH jest przypisany do konkretnej barwy. Jeśli okaże się, że ziemia pod borówką nie ma wystarczająco niskiego odczynu, trzeba ją zakwasić.

Jak zakwasić ziemię pod borówką? To bardzo proste. Potrzebny ci będzie ocet jabłkowy albo kwasek cytrynowy. W przypadku użycia octu jabłkowego połowę szklanki zmieszaj z 4 litrami wody, po czym wlej całość pod krzakiem. Jeśli decydujesz się na użycie kwasku cytrynowego, sprawa nieco się komplikuje, bowiem znowu potrzebny będzie papierek lakmusowy. Na początku, do 4 litrów wody dosyp łyżkę kwasku cytrynowego. Po całkowitym rozpuszczeniu się kwasku włóż do wody papierek. Jeśli pH będzie wyższe niż 5,5, wsyp jeszcze pół łyżeczki kwasku i powtórz test. Kiedy odczyn będzie wynosił mniej niż 5, możesz podlać nim korzenie borówki. Dzięki temu prostemu zabiegowi krzak będzie uginał się pod owocami w naprawdę krótkim czasie.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie