Oburzenie po ćwiczeniach poznańskiej policji i FBI. Tak pokazali "terrorystkę"

Oburzenie po ćwiczeniach poznańskiej policji i FBI. Tak pokazali "terrorystkę"

Statystka uczestnicząca w policyjnych ćwiczeniach w Poznaniu
Statystka uczestnicząca w policyjnych ćwiczeniach w Poznaniu
Źródło zdjęć: © Facebook | Wielkopolska Policja
19.04.2023 12:36, aktualizacja: 26.09.2023 10:51

W Poznaniu odbyły się wspólne ćwiczenia antyterrorystyczne polskiej policji we współpracy z FBI. Jeden ze scenariuszy wzbudził sporo kontrowersji. Wszystko przez strój statystki, która miała na sobie hidżab.

We miniony wtorek wielkopolscy policjanci wraz z agentami FBI uczestniczyli w ćwiczeniach antyterrorystycznych. Jak informuje na swojej stronie policja - ćwiczenia miały doskonalić umiejętności funkcjonariuszy i współpracujących z nimi służb oraz przygotować ich do reagowania na zagrożenia o wysokiej skali.

Dzień później pojawiły się szczegółowe informacje na ten temat oraz fotorelacja. Uwagę wielu osób przyciągnął szczególnie jeden scenariusz, zakładający atak ze strony kobiety "powiązanej z zagranicznymi grupami ekstremistycznymi". Słowa krytyki pod adresem poznańskiej policji zaczęły spływać ze względu na fakt, jak wyglądała wcielająca się w terrorystkę statystka.

Liczne głosy oburzenia

Kobieta, która odgrywała rolę osoby powiązanej z terrorystami, miała na sobie hidżab, czyli tradycyjne nakrycie głowy noszone przez muzułmańskie kobiety. Część internautów zarzuciła wielkopolskiej policji m.in. rasizm i islamofobię.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Oczywiście, że do roli zamachowca wzięli muzułmankę", "Powielanie szkodliwych społecznie stereotypów i uprzedzeń dotyczących mniejszości religijnych. Gratuluję" - komentują internauci pod wpisem policji na Facebooku.

"Przyznam, że jestem zbulwersowany zdjęciami z ćwiczeń Wolf-Ram-23, opublikowanych przez @PolicjaPolska. Abstrahując od kseno- i islamofobicznej natury scenariusza, chyba już minęły czasy, w których ktokolwiek wierzy, że tak wygląda terrorysta…" - stwierdził na Twitterze Rafał Sokół, prawnik zajmujący się m.in. prawami człowieka, a wiele osób przyznało mu rację.

Komentarz policji

Pod wpis wielkopolskiej policji, jeden z użytkowników Facebooka zapytał wprost: "Dlaczego kobieta i dlaczego akurat w hidżabie?". Administrator profilu odpowiedział, że był także "mężczyzna na wózku inwalidzkim z bombą".

"Pytanie o wybór postaci terrorysty należałoby raczej zadać FBI, ponieważ to Federalne Biuro Śledcze jest autorem scenariusza" - przekazał w rozmowie z natemat.pl rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu Andrzej Borowiak, pytany o to, czy postać terrorysty nie mogła być bardziej neutralna.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta