Odetnij rogi gąbki do zmywania. Patent robi furorę w sieci

Gąbka do zmywania naczyń to jedno z najbrudniejszych rzeczy w naszych mieszkaniach. Jest na niej o wiele więcej bakterii niż chociażby w toalecie. Okazuje się, że niektórzy obcinają rogi swoich gąbek. Powód jest prosty.

Odcinanie rogów to sprytny sposób na oznaczenie gąbek
Odcinanie rogów to sprytny sposób na oznaczenie gąbek
Źródło zdjęć: © Archiwum prywatne

12.01.2023 | aktual.: 29.01.2024 08:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gąbka do naczyń to jeden z najbrudniejszych i najmniej higienicznych przedmiotów w naszym mieszkaniu. Wielu z nas próbuje przedłużyć jej życie za pomocą dezynfekowania, wyparzania czy wkładania do mikrofalówki, ale to nie sprawi, że pozbędziemy się wszystkich niechcianych i groźnych zarazków.

Gąbka do naczyń to siedlisko bakterii. Ich liczba zatrważa

Gąbki do zmywania są pokryte ogromną liczbą bakterii i drobnoustrojów. "Raczej nie ma drugiego miejsca na Ziemi, w którym byłoby tak dużo tych mikroorganizmów" - podkreśla dr Markus Egert z uniwersytetu Furtwangen w Schwarzwaldzie cytowany przez magazyn "Focus". Według przeprowadzonych przez niego badań, na jednej gąbce kuchennej może być aż 82 miliardy bakterii i 362 odmiany mikrobów - to liczba porównywalna z ludzkimi odchodami. Ponieważ gąbki są ciepłe i wilgotne, więc bakterie mają świetne środowisko do rozmnażania się.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak często wymieniać gąbkę? Naukowcy są zgodni, że powinniśmy pozbywać się zużytej gąbki maksymalnie po tygodniu. Jeśli jednak gąbka miała styczność z surowym mięsem czy jajkiem, warto ją zdezynfekować, aby nie przenosiła niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów.

Obetnij rogi w gąbce kuchennej. Prosty trik

Gąbka często także służy do innych czynności niż zmywanie naczyń. To przecież nią najczęściej sprzątamy kuchnię czy toaletę za pomocą chemicznych środków albo czyścimy obuwie. Niestety, niektórzy popełniają poważny błąd i używają do wszystkiego tej samej gąbki. Czasem dzieje się to przez przypadek – często mamy w domu takie same gąbki i łatwo je ze sobą pomylić.

Istnieje bardzo łatwy patent, aby temu zapobiec. Wystarczy obciąć róg swojej gąbki - w ten sposób oznaczymy, do czego służy. Przykładowo: w gąbce, której używamy do sprzątania łazienki, obcinamy jeden róg, a w gąbce przeznaczonej do czyszczenia butów - dwa rogi. Z kolei gąbkę kuchenną trzymamy w całości, tylko przy zlewozmywaku.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Komentarze (0)