Żyć lepiejTo siedlisko miliardów bakterii. Większość z nas popełnia poważny błąd

To siedlisko miliardów bakterii. Większość z nas popełnia poważny błąd

Gąbka do mycia naczyń to jeden z przedmiotów, bez których nie wyobrażamy sobie funkcjonowania w kuchni. Problem w tym, że często popełniamy poważny błąd przy korzystaniu z niej i nie wymieniamy jej regularnie. Tymczasem konsekwencje mogą być naprawdę poważne.

Jak często wymieniać gąbkę do mycia naczyń? Większość z nas popełnia błąd
Jak często wymieniać gąbkę do mycia naczyń? Większość z nas popełnia błąd
Źródło zdjęć: © Getty Images

Gąbka do mycia naczyń to obowiązkowy przedmiot w wyposażeniu każdej kuchni. Niestety, często popełniamy poważny błąd w użytkowaniu gąbki i zdecydowanie zbyt rzadko ją wymieniamy. Tymczasem, jak dowiedli naukowcy, to prawdziwe siedlisko miliardów bakterii.

Jak często wymieniać gąbkę? Często popełniamy tu błąd

Według badań dr. Markusa Egerta z uniwersytetu Furtwangen w Schwarzwaldzie na jednej gąbce może znajdować się aż 82 miliardy bakterii i 362 odmiany mikrobów. Jest to ogromna liczba, porównywalna z ludzkimi odchodami. Wszystko dlatego, że gąbka jest wilgotna i ciepła oraz "zawiera substancje, którymi żywią się mikroby, co stanowi doskonałe środowisko dla ich rozwoju". Mogą tam żyć m.in. groźne dla zdrowia bakterie, które wywołują takie choroby jak zapalenie płuc czy zapalenie opon mózgowych.

Właśnie dlatego tak ważne jest, aby często wymieniać gąbkę do mycia naczyń. Jak często należy to robić? Oczywiście - im częściej, tym lepiej. Optymalną liczbą jest jednak co dwa-trzy dni. Ile najdłużej możemy zmywać jedną gąbką? Odpowiedź jest bardzo prosta - tydzień. Niestety, większość z nas zaniedbuje ten drobny obowiązek, który może przysłużyć się naszemu zdrowiu.

Dezynfekowanie gąbki to strata czasu. Lepiej kupić nową

Czy warto dezynfekować gąbkę? Niektórzy polecają taką metodę jako skuteczne pozbycie się bakterii i mikrobów. W internecie można spotkać się z wieloma radami dotyczącymi chociażby wyparzania gąbki wrzątkiem, mycia jej w zmywarce czy "dezynfekowania" w mikrofalówce. Inni polecają też kilkugodzinne wymoczenie gąbki w occie, które ma dokładnie wyczyścić gąbkę, ale także pozbyć się nieprzyjemnych zapachów.

Niestety, wszystkie te metody okazują się nieskuteczne. Nie warto więc szukać oszczędności takimi domowymi środkami, a kupić nową gąbkę.

Właśnie trwa plebiscyt WP Kobieta #Wszechmocne2022. Zapraszamy do zgłaszania swoich nominacji w formularzu poniżej

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (9)