Odstawić dziecko od piersi
Najkorzystniejsze dla dziecka jest karmienie piersią przynajmniej 6-8 miesięcy. Wiele matek przedłuża moment odstawienia malca od piersi, wprowadzając jedynie systematycznie inne pokarmy do jego diety.
Najkorzystniejsze dla dziecka jest karmienie piersią przynajmniej 6-8 miesięcy. Wiele matek przedłuża moment odstawienia malca od piersi, wprowadzając jedynie systematycznie inne pokarmy do jego diety. Zdarza się, że odstawienie od piersi to z różnych względów konieczność już po pierwszych 3 miesiącach życia dziecka. Czy można to zrobić bezproblemowo?
Odstawianie od piersi powinno być stopniowe i rozpocząć się ok. 6 miesiąca życia dziecka i trwać przez następne kilka miesięcy. W tym czasie należy dziecko przestawiać na pokarmy stałe, nie rezygnując całkowicie z karmienia piersią. Taki model, chociaż według wielu specjalistów jest idealny to dla wielu matek niemożliwy do zrealizowania.
Kiedy jest za wcześnie?
Nie powinno się, chyba że jest taka konieczność, odstawiać dziecka od piersi przed skończeniem przez nie 3 miesiąca życia. Pamiętaj, że nie można odstawić malucha z dnia na dzień. Musi to być proces stopniowy, dlatego zanim całkowicie przestaniesz karmić piersią, powoli wprowadzaj sztuczny pokarm do diety dziecka. Może to być trudne szczególnie na początku. Nie każdy maluch bezproblemowo przechodzi na inne mleko, dlatego musisz mieć sporo cierpliwości.
Na początek zrezygnuj z jednego karmienia i zamiast niego, spróbuj podać dziecku butelkę. Gdy przyzwyczai się do jednego sztucznego pokarmu dziennie, po kilku dniach możesz zrezygnować z kolejnego karmienia. W ten sposób, powoli i systematycznie, wprowadzaj sztuczny pokarm. Twoje piersi wciąż będą produkować pokarm, dlatego musisz go odciągać, gdy poczujesz dyskomfort. Odciągaj tylko tyle, by przestać czuć zbyt ciężar w piersiach. Trudna decyzja
Odstawianie od piersi może być trudne zarówno dla dziecka, jak i dla Ciebie. Maluch może odmawiać przyjmowania sztucznego pokarmu, co Ciebie może doprowadzić do frustracji i wyrzutów sumienia. Nie zrażaj się, bo większość dzieci niechętnie przechodzi na sztuczny pokarm, a wymieniony wyżej scenariusz nie zawsze się sprawdza. Nie poddawaj się. Jeśli dziecko konsekwentnie odmawia jedzenia z butelki, zrezygnuj z prób na kilka dni, a potem znów spróbuj. Możesz też spróbować zrezygnować z popołudniowego karmienia, a wieczorem, kiedy dziecko będzie bardzo głodne, podaj mu butelkę. Być może „na głodniaka” przekona się do sztucznego pokarmu. Nie znaczy to jednak, że możesz głodzić dziecko, aż w końcu przekona się do butelki!
Bez względu na to, czy odstawiasz od piersi już duże, 8-10 miesięczne, a nawet starsze dziecko, czy też 3-miesięcznego malucha, możesz czuć, że rezygnujesz z niesamowitej więzi, jaka łączyła cię w czasie karmienia z twoim maleństwem. Wielu kobietom bardzo trudno jest pogodzić się z faktem, że tracą coś, co było dla nich tak cenne. Jednak jest to nieuchronne i całkowicie naturalne.
Pamiętaj, że starsze dzieci nie potrzebują już mleka matki, karmienie jest dla nich istotne jedynie jak zaspokojenie odruchu ssania. Pozwól karmić dziecko jego tacie, czy babci, nie bój się, że to negatywnie wpłynie na więź między tobą a dzieckiem. Potraktuj odstawienie od piersi, jako kolejny etap w wychowaniu. Nie czuj się winna
Nie rób sobie wyrzutów, że jesteś gorszą matką. Niepotrzebnie wpędzisz się tylko w złe samopoczucie, co nie przyniesie niczego dobrego ani tobie, ani dziecku. Jeśli dziecko płacze, bo woli być karmione piersią, także nie musisz robić sobie z tego powodu wyrzutów. Nie musisz dawać małemu absolutnie wszystkiego. Szczególnie, jeślim płacze starsze dziecko, dla którego karmienie piersią nie jest już tak niezbędne, jak dla młodszego.
Pamiętaj, że decyzja o odstawieniu dziecka od piersi zależy głównie od ciebie. Nie możesz być podatna na presję otoczenia. Jeśli czujesz, że chcesz karmić dłużej, a mąż namawia cię, żebyś przestała, bo uważa, że w ten sposób np. będziesz mogła lepiej zająć się pracą, nie podlegaj mu. To, czy odstawisz, zależy wyłącznie od ciebie, albo twojego dziecka, które same może w pewnym momencie przestać mieć ochotę na pierś. Zdarza się, że odstawienie jest koniecznością ze względów medycznych, wtedy, niestety nie ma się już wyboru.