Ogród pełen barw

Długie jesienne wieczory to dla właścicieli domów i posesji czas
na planowanie aranżacji ogrodu. Kiedy dokonujemy wyboru roślin
czy zastanawiamy się nad stylem, według którego urządzimy swój ogród, nie zapominajmy o małej architekturze. Odpowiednia kolorystyka nawierzchni podkreśli piękno naszej zielonej oazy.

Ogród pełen barw
Źródło zdjęć: © Libet

24.11.2006 | aktual.: 24.11.2006 13:30

Długie jesienne wieczory to dla właścicieli domów i posesji czas na planowanie aranżacji ogrodu. Kiedy dokonujemy wyboru roślin czy zastanawiamy się nad stylem, według którego urządzimy swój ogród, nie zapominajmy o małej architekturze. Odpowiednia kolorystyka nawierzchni podkreśli piękno naszej przydomowej zielonej oazy i nada jej niepowtarzalny charakter.

Kolory są jednym z najważniejszych elementów aranżacji przestrzeni wokół domu. W ogrodach króluje zieleń, w pełni sezonu bujnie rozkwita liśćmi drzew, krzewów, wypielęgnowanych trawników; zimą, gdy wszędzie jej brak, cieszy szczególnie dzięki wiecznie zielonym roślinom iglastym. Dominującą zieleń ogrodu urozmaicamy poprzez odpowiedni dobór kwiatów, dekoracyjnych krzewów. Aranżując otoczenie domu myślimy także o ważnych elementach małej architektury: miejscu na altanę, grill czy taras. Zastanawiamy się, jaki materiał wybrać na budowę podjazdu i ścieżki, które uzupełnią i podkreślą charakter całej posesji.

Oferta producentów szlachetnych nawierzchni brukowych jest bogata. Właściciele ogrodów mają szerokie możliwości by w oryginalny sposób podkreślić styl i charakter przestrzeni wokół swego domu. W harmonii z otoczeniem

Jedną z najważniejszych zasad, którą powinniśmy kierować się w doborze nawierzchni, jest dążenie do zachowani harmonii całego otoczenia. Najistotniejsze w ogrodzie są rośliny i zieleń, kolorystyka nawierzchni powinna je podkreślać, a nie dominować. radzi Joanna Siedlecka, architekt współpracujący z firmą Libet.

Dlatego do większych powierzchni i ścieżek szczególnie polecałabym kostki szlachetne z linii Libet Decco – Elegante. Powstają z naturalnych kruszyw: marmuru, porfiru, granitu czy bazaltu, a dzięki technologii płukania zyskują piękną strukturę naturalnego kamienia. – dodaje. Z zielenią dobrze też komponują się nawierzchnie przypominające starobruki - kostki szlachetne z grupy Antico (specjalnie postarzane w procesie produkcji). Stonowane barwy z grupy Antico: piaskowo-beżowa, brązowo-porfirowa i szary antracyt, harmonijnie współgrają z kolorystyką ogrodu.

Dodatkowy efekt kolorystyczny możemy uzyskać poprzez zastosowanie elementów uzupełniających nawierzchnie w ogrodzie: palisad i krawężników w kontrastowych barwach. Krawężnik Kravento Grande dostępny jest m. in. w tonacjach: kolory jesieni, magma, pastello i piaskowo-beżowy, a palisady mają zarówno kolor czerwony, jak i grafitowy, szary oraz brązowy. - radzi Joanna Siedlecka. Żywe kolory kwitnących kwiatów i krzewów możemy podkreślić dzięki ułożeniu obok nich nawierzchni z kostek szlachetnych z linii Libet Decco Colormix, które wyróżniają się unikatowym melanżem kolorów w tonacjach brązu i czerwieni.

Stylowy ogród

Obecnie w Polsce coraz większą popularnością cieszą się ogrody urządzone w określonym stylu. Często nawiązują się do wielowiekowej tradycji aranżacji zieleni z Dalekiego Wschodu lub legendarnych ogrodów angielskich. Aranżując przestrzeń wokół domu na podobieństwo klasycznych ogrodów warto dobrać właściwą nawierzchnię. _ Jednym z podstawowych elementów ogrodu japońskiego są kamienie, które połączone z wodą i roślinami tworzą naturalną i pełną prostoty kompozycję._ mówi Joanna Siedlecka. Dlatego do aranżacji w daleko wschodnim stylu szczególnie polecałabym kamienne płyty Sheridan z linii Libet Patio. Kamień, z którego powstają, dzięki tradycyjnym metodom ręcznej obróbki, zachował swoją naturalną strukturę. - dodaje.

Dodatkowo z płyty kamienne Sheridan dostępne są w zestawach pozwalających na ułożenie kwadratu lub prostokąta – prostych figur geometrycznych, często wykorzystywanych w ogrodach w japońskim stylu. Szczególną cechą ogrodów angielskich są mury i inne elementy małej architektury z czerwonej cegły. Tę charakterystyczne ceglastą barwę świetnie oddają kostki szlachetne z linii Libet Decco Colormix, szczególnie te w kolorze jesieni i magmy.

Przeznaczenie nawierzchni

Projektując nasz ogród powinniśmy wyodrębnić w nim miejsca o charakterze użytkowym - takie jak podjazd przed domem czy wjazd do garażu oraz te, w których będziemy odpoczywali, gdzie ustawimy meble ogrodowe czy grill. I również w przypadku takich miejsc warto zwrócić uwagę na właściwą kolorystykę nawierzchni. Na podjeździe czy wjeździe do garażu świetnie sprawdza się kostka o ciemniejszej barwie np. Elegante nero lub granito, ponieważ nie widać na niej zabrudzeń. Oczywiście jeśli chcemy mieć jasny podjazd, możemy zdecydować się na kostkę szlachetną Elegante w kolorze bianco cararra czy solare. Ale nawet wówczas, gdy droga dojazdowa do domu jest utwardzona i wyasfaltowana, nie polecałabym układania podjazdów z nawierzchni w jasnej tonacji, ponieważ mogą zniszczyć ją ślady opon samochodowych. - radzi Joanna Siedlecka. Projektując większe nawierzchnie możemy skorzystać z kilu kolorów kostek, dzięki czemu zyskamy oryginalny i barwny akcent w ogrodzie. Tutaj polecałabym mieszanką kostek szlachetnych z linii
Antico z linią Colormix. Zróżnicowana kolorystyka linii Antico: piaskowo-beżowa, brązowo-porfirowa lub szary-antracyt świetnie komponuje się z tonacjami linii Colormix: kolorami jesieni, magmą lub pastellą.
Dodatkowo zyskamy interesujący efekt wizualny poprzez połączenie kontrastowych nawierzchni o gładkiej fakturze np. z obijaną kostką Antico o nieregularnej strukturze.

Projektując nawierzchnię w ogrodzie powinniśmy kierować się zarówno indywidualnym gustem i upodobaniami, jak i funkcją danego miejsca w ogrodzie. Niemniej zawsze warto zwrócić szczególną uwagę na kolorystykę roślin oraz nawierzchni. Ogród, w którym kolory roślinności oraz małej architektury będą ze sobą harmonijnie współgrały, stanie się wyjątkowym miejscem odpoczynku i relaksu.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Komentarze (0)