Ogród pod koniec lata

Ogród pod koniec lata

13.09.2005 17:04, aktual.: 20.02.2006 15:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Trochę smutne, ale prawdziwe – jesień coraz mocniej puka do naszych drzwi.

Najwyższa pora zabrać się do porządków. Przypominamy, co trzeba zrobić, by wiosną znów cieszyć się urodą ogrodu. Ususz kwiaty na suche bukiety
Do suszenia najlepsze są: zatrwian, czarnuszka, kocanki, szarłat, dzielżan, trawy ozdobne, suchokwiat roczny.
*Jak to zrobić *Rośliny susz natychmiast po ścięciu. Ścinaj je w suchy, słoneczny dzień. Od razu usuń liście, które potem skręcają się i kruszą.
Zbierz w pęczki po kilka lub kilkanaście sztuk i zawieś łodygami do góry w suchym, przewiewnym i zacienionym miejscu. Kwiaty odwróć dopiero wtedy, gdy całkowicie wyschną. Trawy i zboża możesz suszyć w pozycji pionowej. By bukiety i ich kolory były trwalsze, spryskaj je lakierem do włosów.

Zakop cebule
Kwiaty cebulowe kwitnące wiosną (tulipany, narcyzy, hiacynty, szafirki, krokusy) sadzimy właśnie o tej porze. Im wcześniej ich cebule znajdą się w glebie, tym więcej będą miały czasu na wypuszczenie korzeni i łatwiej będzie im przetrwać mrozy. Zwłaszcza narcyzy, krokusy i cebulice musisz posadzić najpóźniej we wrześniu.
*Jak to zrobić *Najpierw spulchnij ziemię na głębokość sadzenia (jej warstwa powinna być równa trzykrotnej średnicy cebuli), usuń chwasty, kamyki i stare korzenie. Zbyt ciężką glebę rozluźnij przez dodanie piasku. Zbyt lekką wymieszaj z gliną, stanie się zwięźlejsza. Umieść cebulki w odstępach minimum 8 cm od siebie, by miały miejsce do rozwoju. Podlej, a przed nadejściem zimy, pod koniec października, zabezpiecz gałązkami jedliny, korą lub liśćmi.
<--!pagebreak-->
*Przygotuj zielony nawóz *Taki roślinny nawóz dostarcza ziemi świeżych składników organicznych.
*Jak to zrobić *Puste grządki i rabatki obsiej mieszanką roślin motylkowych (łubinem, wyką, peluszką). Gdy wzejdą, pozostaw je na zimę, a wiosną przekop. Ich korzenie spulchnią ziemię, a rozłożone wiosną rośliny wzbogacą ją w azot.

*Posadź iglaki *Wrzesień jest najlepszą porą na sadzenie iglaków. Przed zimą zdążą wydać nowe korzenie, zahartują się, a wiosną lepiej wytrzymają suszę.
*Jak to zrobić *Miejsce na krzew oczyść z chwastów. Wykop taki dołek, by swobodnie zmieściła się w nim bryła korzeniowa. Gdy ziemia jest sucha, zalej ją wodą i odczekaj kilka godzin. Na dno wsyp trochę kompostu lub ziemi z lasu. Umieść roślinę w dołku, zasyp korzenie i ostrożnie uciśnij ziemię, by powstało zagłębienie, wlej do niego wodę. Gdy wsiąknie, podsyp krzew torfem, korą lub trocinami, to chroni ziemię przed wysychaniem.

*Pozrywaj owoce *Dojrzałe owoce trzeba zebrać, bo pozostawione na drzewie lub gnijące na ziemi są pożywką dla szkodników i chorób.
*Jak to zrobić *Jabłka zbieraj, gdy szypułki owoców bez trudu odchodzą od pędów. Dłużej się przechowają, jeśli do skrzynek włożysz ususzone gałązki chmielu lub przełożysz owoce liśćmi pokrzywy. Jesiennych odmian nie trzymaj razem z zimowymi. Dojrzewając wydzielają etylen, który pobudza dojrzewanie późniejszych odmian. Gruszki zbieraj zanim całkowicie dojrzeją. Zimowe odmiany zostaw przez tydzień w suchym pomieszczeniu, żeby się „wypociły”. Śliwki zbieraj, gdy są jeszcze twarde, staraj się zachować ich biały nalot – stanowi on warstwę ochronną.
Winogrona wytrzymają dłużej, gdy usuniesz z gron nadpsute owoce, a końce łodyg zalejesz woskiem. Zawieś je w chłodnym miejscu.
<--!pagebreak-->
*Zbierz nasiona roślin *O tej porze wiele kwiatów zawiązuje nasiona. Możesz je zebrać, wykorzystać w następnym roku lub rozdać znajomym, którzy mają ogródki czy balkony.
*Jak to zrobić *Na ogół torebki nasienne zrywa się, gdy już pękną, ale możesz zrobić to także wcześniej, pod warunkiem, że są dojrzałe i suche. Istnieje również inny wygodny sposób zbierania nasion: na przekwitające kwiaty nałóż papierowe torebki. Zwiąż je na dole wokół łodyżki grubą nitką. Kiedy kwiaty całkiem przekwitną, a łodygi wyschną, obetnij je i energicznie potrząśnij, a nasiona powpadają do torebek. Gdy je wysypiesz, usuń wszelkie zanieczyszczenia (strąki, suche liście), włóż do nowych, czystych papierowych torebek, podpisz, jakie to nasiona, i umieść w suchym, chłodnym, przewiewnym miejscu.

*Uporządkuj trawnik *Jeśli chcesz, by wiosną trawnik wyglądał ładnie, musisz mu teraz poświęcić trochę czasu.
*Jak to zrobić *Usuń suchą trawę oraz opadłe liście. Wszystkie puste miejsca obsiej ponownie – lekko wzrusz wierzchnią warstwę gleby pazurkami i rozsyp równomiernie nasiona. Przykryj je ziemią kompostową. Do dosiewania najlepiej zastosuj mieszankę regeneracyjną, która składa się z szybko kiełkująych traw. Ubij lub udepcz ziemię, podlej. Pozostałą trawę zasil nawozem (z większą zawartością fosforu), który wzmocni jej korzenie i pomoże przetrzymać zimę.

*O tym też nie zapomnij: *- Kwiaty doniczkowe, które wyniosłaś do ogrodu na wiosnę, przenieś do domu.
- Nie później niż do połowy września wykop bulwy mieczyków, obetnij pozostałe liście i przenieś je do suchego pomieszczenia.
- Posadź wrzosy.
- Przytnij żywopłot.
- Zrób porządek w warzywniku: podziel kępy szczypiorku; wykop i zbierz cebulę na zimowe przechowywanie; zbierz zaschnięte strąki fasoli i wyłuskaj je do suszenia; posiej szpinak na kwietniowy zbiór.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także